Shrnutí zápasu 11. 4. 2022

Jihostroj v prvním semifinále přetlačil Lvy 3:1

První zápas semifinále mezi Českými Budějovicemi a Prahou nabídl podle očekávání vyrovnaný souboj. Jihostroj se ujal vedení 2:1 na sety a zápas ukončil vítězstvím v napínavé čtvrté sadě. Lépe tak do série vstoupili Jihočeši, kteří vedou 1:0 na zápasy. Série pokračuje ve čtvrtek v Praze.
Semifinále – 1, po 11. 4. 2022, 18:00
VK Lvi Praha
3:1
25:18, 22:25, 25:22, 26:24

VK Jihostroj České Budějovice: de Amo, Stoilovič, Polák, Schouten, Licek, Sedláček, libero Kryštof. Střídali: Michálek, Mach, M. Kriško

VK Lvi Praha: Smith, Todua, Mihajlovič, T. Kriško, Nedejlkovič, Janouch, libero Moník. Střídali: van Dijk, Pljasecký, McCarthy, Vodička

Nejvíce bodů: Schouten 24, Licek 16, Polák 11 – van Dijk 19, Smith a T. Kriško 13

Útoky: 53:50

Esa: 8:7

Bloky: 9:11

Chyby soupeře: 28:21

Rozhodčí: Spáčil a Rychlík

Diváci: 1350

Semifinálová série mezi Jihostrojem České Budějovice a Lvy Praha slibovala vyrovnanou volejbalovou bitvu. Českobudějovičtí během základní části hřešili na pomalejší začátku zápasů, první semifinálový duel však odstartovali velmi dobře. Kanaďan Schouten, který se po zdravotních problémech vrátil do sestavy Jihostroje, drtil hosty svou prudkou smečí i servisem. Hostující hráči se ve Sportovní hale chvíli rozkoukávali a domácí si vytvořili slušný náskok a koncovku zvládli bez nervů – 25:18.

Jihostroj možná až překvapivě hladce zvítězil v prvním setu. Stejně lehce už to ale nefungovalo v druhé sadě. Lvi se rozehráli a Janouch zdařile kombinoval s Tomášem Kriškem i van Dijkem. Posledně jmenovaný nizozemský univerzál nachytal domácí i na servisu. Jihostroj ve druhém setu dlouho ztrácel, ale s blížícím se koncem setu se dostával zpět do hry a koncovku ještě zdramatizoval. Ani několik bodů Schoutena ale českobudějovickým nepomohlo, Lvi vyhráli druhou sadu výsledkem 25:22.

Ve třetím setu šlo o hodně. Domácí po prohrané sadě opět přepnuli na vyšší obrátky a ve třetím setu byli od začátku ve vedení. De Amo často využíval Licka i Schoutena, kteří byli nebezpeční, body sbíral i blokař Sedláček. Postupem času Jihostroj odskočil – stejně jako v první sadě. V závěru třetího setu ještě za Lvy zdramatizoval koncovku Pljasecký, kterému se dařilo na servisu, ale Jihočeši nakonec zvítězili 25:22.

Ve čtvrtém dějství se museli snažit především Lvi, kteří si nemohli dovolit prohrát další set. Hra byla dlouho vyrovnaná. Jihostroj nadále cílil svým podáním na Tomáše Kriška, který měl těžkou práci. Nadále se dařilo hostujícímu van Dijkovi, který svými útoky z velké výšky dělal domácím problémy. Diváci viděli krásné volejbalové momenty na obou stranách. Ozdobou byli výborné výkony nahrávačů de Ama i Janoucha. Čtvrtý set byl vyrovnaný až do samotného konce. Jihostroj v závěru odvrátil setbol a díky parádnímu bloku Poláka vyhráli 26:24. Českobudějovičtí se tak ujali vedení v semifinálové sérii.

Záznam utkání najdete ZDE!

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Počítal jsem s tím, že série bude vyrovnaná. Myslím si, že to bude těžký souboj. Hodně nám pomohl Petr Michálek na přihrávce. Desetidenní pauza byla znát.

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Hrozně těžký zápas po desetidenní pauze. Jsem moc rád za to, že jsme se s tím takhle popasovali a dokázali jsme doma zvítězit. Chtěl bych moc pochválit fanoušky, že jich přišlo hodně a moc nám pomohli. Doufáme, že nás přijedou podpořit i do Prahy a my navážeme na výkon z dneška.

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): Gratuluju domácím k první výhře v sérii. My jsme se o lepší výsledek připravili tím, že jsme udělali pár drobných chybiček, které Budějovice trestají. V první půlce zápasu jsme nebyli dostatečně kvalitní na servisu a musíme zvládnout lépe ubránit Schoutena. Tyhle věci nás stály lepší výsledek. Děkuju hráčům za bojovnost a připravíme se na odvetu v Praze.

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): Gratuluju domácím k vítězství. Vyrovnaný byl pouze poslední set, i když to podle stavu nevypadalo, tak my jsme dva sety dotahovaly. Škoda, domácí byli o trochu trpělivější a my se budeme snažit vyrovnat doma.