Shrnutí zápasu 19. 10. 2022

Jihostroj se pod novým koučem nastartoval! Ze hřiště lídra veze bod

Velké změny, které se udály pouhý den před zápasem, zažehly Jihostroj. První utkání pod novým trenérem Vojtěchem Zachem bavilo všechny fanoušky volejbalu. Domácí Karlovarsko bylo jako lídr tabulky favoritem zápasu, ale České Budějovice bojovným výkonem dotáhly utkání až do tie-breaku, ve kterém těsně padly. Získaný bod ze hřiště dvojnásobného mistra je však nadějným výsledkem.
7. kolo, st 19. 10. 2022, 18:00
VK ČEZ Karlovarsko
3:2
28:26,21:25,25:20,18:25, 15:13

VK ČEZ Karlovarsko: Ihnát, Weir, Sasak, Wiese, Zajíček, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Lamanec, Pastrňák, Kasan, Juhkami

VK Jihostroj České Budějovice: Giraudo, Michálek, Ondrovič, Kriško, Licek, Polák, libero Kryštof. Střídali: van Schie, Piskáček

Diváci: 662

První set začal pro domácí tým úspěšně, když po nepodařeném podání hostů bodovali hráči Karlovarska na útoku. Úvod se ale podařil oběma týmům, kdy bylo k vidění hodně kvalitních výměn. Za stavu 6:8 si vzal svůj první oddechový čas domácí trenér Novák. Karlovarsko vyrovnalo a Jakub Ihnát dostal esem svůj tým do vedení. Po celý první set byla hra v poli vyrovnaná na obou stranách. Po dvou esech od Jakuba Ihnáta došla řada na oddechový čas hostů, který si vybral za stavu 19:17 trenér Zach. Ten se mu vyplatil, když Ihnát své podání zacílil do sítě a přerušil tak svou úspěšnou šňůru. Po nervy drásající výměně bodoval Jihostroj a srovnal stav na 22:22. Za tohoto stavu přerušil svým time-outem trenér Novák hru. Ani koncovka prvního setu nebyla jednoznačná. Ani jeden z týmů nechtěl dát soupeři bod zadarmo a za napjatého stavu 26:25 pro domácí sáhl po druhém time-outu trenér hostů. Svým trojblokem na handě ukončili první set vítězstvím pro Karlovarsko Zajíček, Wiese a Weir.

Úvodu druhého setu se domácím vydařil a dostali se do vedení. Po dvou vynucených chybách na straně domácích došlo ke srovnání skóre. Vyrovnaná hra vydržela na obou stranách. Za stavu 11:11 došlo k přešlapu na podání hostů a dala šanci domácímu týmu dostat se do vedení. Českobudějovický van Schie vystřídal Michálka, aby po vynucené chybě na hřišti střídal zpět. Vyrovnanou hru přerušilo eso Jakuba Ihnáta a dostalo tak domácí na malý okamžik do vedení. Po úspěšných blocích Jihostroje si vzal svůj první oddechový čas trenér domácích, ale za stavu 17:18 hosté opět bodovali. Došlo ke střídání na straně domácích, kdy do hřiště přišel Lamanec výměnou za Jamese Weira, a následoval druhý oddechový čas trenéra Nováka. Stav 17:20 nebyl pro domácí lehký zvrátit ve svůj prospěch. Chyba Keeminka na podání pomohla hostům dostat se do tříbodového vedení, 20:23. Následoval aut po útoku a chyba na podání Wieseho, který uzavřel druhý set a České Budějovice tak vyrovnaly na 1:1.

Vstup do třetího setu se domácím vydařil. Po kvalitním podání a úspěšných útocích na síti se dostali do vedení. Dvoubodový náskok hosté dohnali a srovnali hru na 3:3. Útok ze středu pomohl domácím, aby se ujali vedení a zároveň došlo k prvnímu oddechovému času na straně Jihočechů. Po chybě v poli, kdy se domácí špatně domluvili, došlo k chybě i na straně Jihostroje a servis se otočil na stranu domácích, kde vydržel až do druhému oddechového času hostujícího trenéra. Patrik Lamanec si za stavu 14:9 pro Karlovarsko připsal své první eso. Štěstí a herní soustředěnost na straně domácích vydržela až do druhého oddechového času trenéra Nováka, který si vybral za stavu 21:17. V koncovce třetího setu za stavu 24:19 došlo ke střídání na straně Karlovarska, hřiště opustil Keemink, kterého vystřídal Sasak. Po chybě na síti u hostů vyhrává tým domácích 25:20 a dostává se do vedení na 2:1.

Vstup do čtvrtého setu byl úspěšný pro družstvo Jihostroje. Trenér Novák si vzal hned v úvodu za stavu 2:5 svůj první oddechový čas. Ten se vyplatil, když hosté poslali míč do sítě a dali možnost domácím podávat. Bohužel pro domácí měl Jihostroj hru pevně v rukách, a tak byl trenér Novák nucen si vzít svůj druhý a poslední oddechový čas. Bodový stav 3:9 tomu vybízel. Trenér Novák vystřídal Keeminka za Kasana, vzápětí odešel Wiesse, kterého nahradil mladý hráč Matěj Pastrňák. Po esu Patrika Lamance následoval oddechový čas trenéra Zacha. Ve čtvrtém setu se domácím nedařilo zaútočit. Chyby na bloku a nepřesný útok domácích pomohl hostům k sedmibodovému náskoku, který domácí pomalu snižovali. Za stavu 22:17 pro hosty si vzal druhý oddechový čas trenér Zach. Po vytlučených blocích do autu prohrálo Karlovarsko čtvrtý set (18:25) a zápas dospěl do tiebreaku.

Pátý set přinesl vedení pro Karlovarsko. Bohužel však jen do oddechového času, který si vyžádal za stavu 2:4 pro hosty trenér Novák. Domácí stáhli bodový náskok a při výměně stran už byli ve vedení. Oddechový čas si vyžádal trenér Zach, a to za stavu 10:8 pro domácí. Polák zaútočil ze středu a snížil náskok na pouhý bod. Za stavu 10:10 si vzal oddechový čas trenér Novák. Došlo ke střídání na straně hostů, kdy šel ven z hřiště Polák a do hřiště přišel Piskáček. Za stavu 12:12 došlo ke zranění Keeminka, který si poranil oko. Hra pokračovala bodem Jihostroje, který se tak dostal do vedení. Za stavu 13:13 odchází Zajíček a přichází Lamanec, který skvěle zablokoval a získal tak pro Karlovarsko první mečbol. Došlo k vybrání oddechového času pro hosty a střídání na straně Karlovarska, kdy šel na podání Juhkami. Chyba na síti hostů dovedla poslední set k výhře tým Karlovarska, který vyhrává po koncovce 15:13 na sety 3:2.

Autor: Ondřej Hudeček (VK Karlovarsko)

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Dnes jsme si to zase spravedlivě rozdělili. Z naší strany bylo tolik nepřesností, co jsme měli za celou minulou sezonu. Každý jsme si tam vybrali dva okamžiky, které vypadaly, jako bychom nikdy v životě nehráli volejbal. Ale máme domácí vítězství, takže jsme spokojení a jedeme dál.

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): Samozřejmě, že vítězství bereme. Trošku jsme očekávali reakci Jihostroje po výměně trenéra a musím říct, že to byl dobrý souboj na obou stranách. My jsme oproti normálu trochu hůř útočili. Vytvořili jsme si spoustu bodových situací, které jsme strašně málo využívali. Celkově technicky jsme nebyli na vrcholu v tomto utkání. Zase na druhou stranu je třeba dát kredit soupeři, že nás donutil až do konce zápasu ukázat, jestli můžeme pomýšlet na vítězství nebo ne.

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Sice jsme nakonec prohráli, ale máme po dlouhé době bod proti silnému soupeři. Řekli jsme si, že chceme vidět bojovnost od všech, což se povedlo a chtěl bych za to kluky pochválit. Bod z Varů se počítá. Porážka bolí, nicméně jdeme správným směrem a budeme lepší a lepší.

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Jelikož je to můj první zápas na lavičce Jihostroje jako hlavního trenéra, tak pro mě to mohlo být lepší jedině tím, kdybychom vyhráli. Přivezli jsme bod z venku, což se letos stalo poprvé. Myslím si, že kluci si to správně nastavili v hlavách. Hned první krok jsme udělali tím, že jsme hráli mnohem emotivněji a bylo to znát. Teď do toho musíme ještě dostat kvalitu a trochu určité věci změnit, abychom o sobě věděli. Tým je pořád relativně nový a souhra někdy vázne. Měli jsme nějaké zranění, takže věřím, že budeme hrát o hodně lépe. Momentálně je bod z Varů super. Naštvaný jsem, protože výhra byla hrozně blízko.