Shrnutí zápasu 22. 12. 2022

Jihostroj vyhrál ve Zlíně jediný set a odjíždí bez bodu

Poslední utkání roku 2022 se Jihostroji vůbec nepodařilo. Do Zlína nepřijel v optimálním rozpoložení, chyběl univerzál Kriško a několik hráčů hrálo pod vlivem nemoci. Přesto vyhráli Českobudějovičtí pouze jediný set. Před televizními kamerami Jihočeši nesplnili roli favorita a vůbec poprvé pod vedením trenéra Zacha nezískali v zápase ani bod.
17. kolo, čt 22. 12. 2022, 19:10
VSC Fatra Zlín
3:1
26:24, 21:25, 25:19, 25:22

VSC Fatra Zlín: Pražák, Truong, Čeketa, Čechmánek, Římal, Kozák, libero Viceník. Střídali: Toman, Adamec

VK Jihostroj České Budějovice: Polák, Giraudo, Licek, Ondrovič, van Schie, Michálek, libero Kryštof. Střídali: Piskáček, Leština, Šulista, Tóth

Nejvíce bodů: Římal 16, Pražák a Čeketa oba 13 – van Schie 14, Ondrovič a Licek oba 13

Útoky: 50:47

Esa: 6:6

Bloky: 8:10

Chyby soupeře: 33:27

Rozhodčí: Spáčil a Grabovský

Diváci: 423

Hráči Fatry se favorita nezalekli a do stavu 17:17 nepustili soupeře do žádného náskoku, naopak to byli oni, kteří utekli na 19:17 a donutili hostující lavičku k prvnímu oddechovému času a za stavu 22:18 čerpala českobudějovická lavička již druhý. Hosté si uvědomili problém a zabrali, snížili postupně na 23:21, vyrovnali na 23:23 a domácí přišli o oba oddechové časy. Dramatickou koncovku však hráči Fatry zvládli, když Pražákem proměnili druhý setbol a ukončili set 26:24.

Druhý set začali hosté výrazně lépe. Od stavu 2:5 si udržovali neustále náskok tří bodů a za stavu 6:10 si vzal trenér Obdržálek první oddechový čas. Fatra snížila na 12:14 a lavička Jihočechů si vzala také první oddech. I nadále byl průběh setu vyrovnaný. Jihostroj, který odskočil na 18:20, se snaží Fatra zastavit druhým timem. V koncovce si hosté však vybojovali čtyři setboly a hned ten druhý proměnil útokem Licek.

Ve třetím setu hráči Fatry příkladně bojovali a celý set byli lepším týmem. Neustále si udržovali dvou až tříbodový náskok a do koncovky šli s nadějným náskokem 22:18. Díky Čeketovi a jeho dvěma přímým bodům ze servisu Fatra ukončila set 25:19 a zaslouženě vedla 2:1 na sety.

Čtvrtý set začali hráči Jihostroje lépe a ujali se vedení, 3:6. Fatra trpělivou hrou postupně snižovala náskok a když otočila stav na 8:7, sáhl trenér Zach k prvnímu oddechovému času. Bojovnost borců Fatry slavila úspěch a za stavu 13:9 vyčerpala lavička hostů oba oddechy. Když Jihostroj snížil na jednobodový rozdíl (14:13), i domácí berou oddechový čas. Na straně Českých Budějovic se na palubovce objevují hned tři junioři a domácí jsou před koncovkou ve vedení 23:19. Následně si Fatra vybojovala tři mečboly a druhý proměnil nechytatelným útokem Kozak.

Autor: Ivan Dostál

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): Podali jsme velmi dobrý výkon, dá se říct, že jsme Budějovice k ničemu nepustili. Zaslouženě bereme všechny body.

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): Pochvalu si zaslouží všichni naši hráči. Za bojovný výkon jsme si vítězství zasloužili, výrazně nám pomohl servis a hra v poli.

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Zlínu jsme bohužel hodně pomohli vlastními chybami. Tím ale nechci snižovat jeho výkon, protože hrál od druhého setu opravdu dobře. První set byl z naší strany bohužel standardní a definoval další průběh zápasu. I když jsme se na první set chtěli soustředit, tak jsme na soupeře nedokázali vlétnout. Několik hráčů na tom není ideálně po zdravotní stránce a hraje pod prášky, ale to není výmluva. Budeme si muset promluvit o tom, co a jak dál.

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): První set jsme nevyužili hodně příležitostí k úspěchu, ty jsme nevyužili a stálo nás to hodně psychických sil. V dalším průběhu Zlín hrál dobrý volejbal a zaslouženě zvítězil.