volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 7. 1. 2023

Jihostroj veze z Benátek dva body za výhru v tie-breaku

První zápas nového roku byl jako na houpačce. Jeden set vyhrál Jihostroj, další zase domácí Benátky. Jihočeši byli favoritem utkání, které však i přes snahu trenéra Zacha najít ideální sestavu dospělo až do tie-breaku. V něm nakonec Jihočeši zvítězili a získali druhý bod. Jihostroj tak po dvou extraligových porážkách opět vyhrál.
19. kolo, so 7. 1. 2023, 18:00
VK Benátky nad Jizerou
VK Jihostroj České Budějovice
2:3
21:25, 25:21, 18:25, 25:21, 9:15

VK Benátky nad Jizerou: Durski, Pokopec, Švandrlík, Křesťan, Koranda, Hudák, libero Kotek. Střídali: Dergunov, Kratochvíl

VK Jihostroj České Budějovice: Polák, Giraudo, Licek, Ondrovič, Kriško, Stoilovič, libero Kryštof. Střídali: van Schie, Piskáček, Michálek

Nejvíce bodů: Křesťan 26, Pokopec 16, Hudák 10 – van Schie 25, Stoilovič 16, Polák 13

Útoky: 57:62

Esa: 3:5

Bloky: 4:14

Chyby soupeře: 34:26

Rozhodčí: Buchar a Nedbálek

Diváci: 350

Komentář

Po výborném útoku Patrika Pokopce se Benátky hned na začátku první sady ujímají vedení 2:0. Až Matias Giraudo esem vyrovnává skóre na 9:9. Za vyrovnaným stavem je i nadále řada zkažených podání, ale i výborná hra v poli a na smeči. Dva povedené bloky posílají České Budějovice do dvoubodového vedení (13:15) a domácí trenér Aleš Dittrich si bere svůj první oddechový čas. Kuriozní eso Josefa Poláka a hráči Budějovic se radují z 18. bodu (14:18). Za stavu 14:19 si Benátky žádají rychle další oddechový čas. Benátky se nevzdávají a bojovnou hrou snižují náskok Budějovic, za stavu 18:21 čerpá i trenér Budějovic Vojtěch Zach oddechový čas. K prvnímu setbolu mají blíže hráči Budějovic, ale Benátky se snadno nevzdávají a bojují, přesto po úspěšném bloku Josefa Poláka se hosté radují z prvního setbolu utkání (20:24). Filip Křesťan ještě snižuje na 21:24, ale následný vytlučený blok ukončuje první set.

V úvodu druhého setu se obě družstva střídají v jednobodovém vedení. Krásný signál středem Martina Hudáka a je opět vyrovnáno 7:7. Při podání stejného hráče hosté chybují na útoku a po esu Benátky odskakují o dva body (9:7). Brzy je ale opět vyrovnáno (10:10), obě družstva předvádějí krásný volejbal, za který jsou odměňováni potleskem přihlížejících diváků. Při podání Pavla Švandrlíka Benátky získávají velmi slušné tříbodové po chybách soupeře (15:12) a hráči Budějovic míří k lavičkám k poradě. Budějovicím se daří otočit, ale vzápětí kazí své podání (16:13). Za stavu 17:13 dochází ke střídání nahrávačů na budějovické straně, kdy na hřiště přichází Ondra Piskáček, který to v Benátkách dobře zná. Benátky ale přidávají další bod a máme tu druhý oddechový čas Budějovic 18:14. Po velmi chytře zahraném míči nahrávače Benátek Kamila Durskiho je skóre již 21:17. Hostům se daří snížit bodový rozdíl na 22:19, i Benátky si berou oddechový čas. Při podání Martina Licka hosté začínají snižovat 22:21 a máme tu hned druhý oddechový čas Benátek. Dvě nevynucené chyby Jihostroje ukončují druhý set. Nejprve Ondra Piskáček hraje nečistě při nahrávce a vzápětí smeč hostů končí mimo hrací plochu a je srovnáno 1:1 na sety (smeč do autu Filip Stoilovič).

V úvodu třetí sady unikají hosté domácím hráčům o tři body (0:3 – blok Peter Ondrovič). Toto vedení si hráči Budějovic udržují až do stavu 4:7, poté postupně Benátky snižují, po útoku Petra Michálka do autu již ztrácejí pouze jeden bod 6:7. Bohužel útok benáteckého hráče do nepatrného autu znamená opět rozdíl tří bodů (10:13), tento stav vyprovokuje trenéra Benátek k vyčerpání prvního time. Při nečisté hře Benátek narůstá bodové konto na straně Budějovic 10:15. Když se podaří hráčům Benátek snížit na 14:17, bere si oddechový čas i budějovický trenér Vojtěch Zach. Výborná práce na útoku Patrika Pokopce a Benátky snižují na 15:18. Když Budějovice získávají svůj 22. bod (17:22), Aleš Dittrich zastavuje hru druhým time a snaží se hosty ještě zastavit. Po velkém autu Benátek mají Budějovice první setbol a naprosto stejný úder domácích posílá Jihostroj do vedení 1:2 na sety.

Benátky vstupují do čtvrtého setu s velkou chutí a při podání Patrika Pokopce se ujímají vedení 4:1. Jihostroj se ale nevzdává a vytlučený blok znamená, že Benátky vedou pouze o jeden bod 6:5. Kvalitní blok Martina Hudáka znamená tříbodové vedení Benátek (8:5). Stejný hráč si připisuje čisté eso (prasátkem) a domácí hráči se mohou radovat z velmi slušného vedení 11:6. Dobře rozjeté Benátky se snaží zastavit oddechovým časem trenér Budějovic, těm se ale stále daří držet vedení (15:9). Čistým esem budějovický hráč Stijn van Schie snižuje na 15:11. Krásný útok Filipa Křesťana a na tabuli svítí stav 17:12. Obětavou hrou, zakončenou úspěšným útokem Patrika Pokopce, navyšují Benátky na 18:13. Jihostroji za podařilo zredukovat stav na 21:18, domácí trenér si rychle zve své hráče k poradě. Zkažené podání na obou stranách a stav na ukazateli je 22:19. Diváci i maskot Benátek ženou domácí hráče do koncovky. Přesně sehraný signál středem Martina Hudáka s Kamilem Durskim a domácí jsou jediný bod od tiebreaku. První setbol odvrací nahrávač Jihostroje (Matias Giraudo) chytrou zalívkou. Stejný hráč jde vzápětí na podání, které ale kazí a je vyrovnáno 2:2 na sety.

Pátý rozhodující set začali lépe hosté, kdy za stavu 2:4 donutili domácího trenéra k výběru oddechového času. Domácí hráči si vzali rady trenéra k srdci a opět s hosty srovnávají krok. Při změně stran je skóre přívětivěji nakloněno k hostům (5:8), po zkaženém podání Jihostroje je rozdíl již jen o dva bod (6:8). Ukázková práce na síti (Pavel Švandrlík) a hosté vedou již jen o jeden bod 8:9. Za stavu 8:11 zastavuje hru oddechovým časem trenér domácích Aleš Dittrich. Budějovické hráče se ale nedaří Benátkám zastavit a rozhodující 15. bod získává Peter Ondrovič úspěšným blokem.

Autor: Zdeněk Šolc (VK Benátky nad Jizerou)

Ohlasy

Aleš Dittrich (trenér VK Benátky nad Jizerou): Jsem spokojen s předvedenou hrou, ale ne s výsledkem, protože jsme prohráli. Když budeme takhle pokračovat, tak si myslím, že nebudeme mít problémy.

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou): V první řadě gratuluji hostům. Nemají to lehké, začátek sezony se jim moc nevydařil. Naše výkony jsou jako na houpačce. Venku hrajeme hrozně špatně a doma suprově. Je to asi daň nově složeného týmu, který se stále tvaruje. Já bych si přál, aby se i další zápasy odehrály ve stejném tempu. Rozhodlo pár chyb. Jihostroj nás ze začátku tie-breaku zatlačil kvalitním servisem a my jsme to nedokázali odstartovat.

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Dobrý výkon domácích volejbalistů, hráli především výborně v poli. Náš výkon na podání ve druhém a třetím setu byl horší – tím jsme dostali Benátky do hry. Nám chvilku trvalo, než jsme se dostali do našeho tempa. V tie-breaku se projevila o trochu větší kvalita na naší straně. Divácky hezký zápas se spoustou pěkných výměn.

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Musíme být rádi za vítězství v Benátkách. Nicméně si myslím, že jsme soupeře rozehráli ve druhém setu díky vlastním chybám. Soupeř si potom uvědomil, že s námi může držet herně krok. Jsme za vítězství rádi, nicméně musíme zlepšit spoustu věcí.

tabulka UNIQA extraliga 2023/24

# TÝM Z BODY
1. Lvi Praha 24 65
2. Kladno 24 56
3. Liberec 24 53
4. Jihostroj 24 52
5. Karlovarsko 24 50
6. Příbram 24 35
7. Odolena Voda 24 31
8. Brno 24 27
9. Beskydy 24 25
10. Benátky n. J. 24 21
11. Zlín 24 20
12. Ostrava 24 17
13. Ústí nad Labem 24 16
kompletní tabulka

Další články

Rozhovor 17. 04. 2024

Zápas? V očích mám vždy oheň a z uší mi jde kouř, říká Okolić

Aktuální zpráva 16. 04. 2024

Středa od 20:15 – Praha vs. Jihostroj