volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 14. 1. 2023

Jihostroj získal skalp prvního týmu extraligy!

Ve Sportovní hale byla k vidění bitva, jaká se na souboj dvou nejúspěšnějších klubů posledních sezon sluší. Domácí Jihostroj vstoupil do zápasu s velkou vervou a předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů v sezoně. Karlovarsko nakonec dotlačilo zápas do tie-breaku, v něm ale rozhodlo domácí prostředí. Rekordní návštěva na jihu Čech dotáhla Jihostroj k senzačnímu vítězství 3:2!
20. kolo, so 14. 1. 2023, 18:00
VK Jihostroj České Budějovice
VK ČEZ Karlovarsko
3:2
25:19, 24:26, 25:14, 21:25, 17:15

VK Jihostroj České Budějovice:  Polák, Giraudo, Licek, Ondrovič, van Schie, Stoilovič, libero Kovařík. Střídali: Michálek, Sedláček

VK ČEZ Karlovarsko:  Juhkami, Patočka, Sasak, Wiese, Weir, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Ihnát, Lamanec, Zajíček, Kasan, Pastrňák

Nejvíce bodů: van Schie 20, Ondrovič 18, Stoilovič 15 – Sasak 28, Juhkami 11, Patočka 8

Útoky: 61:54

Esa: 9:5

Bloky: 12:5

Chyby soupeře: 30:35

Rozhodčí: Dmejchal a Rychlík

Diváci: 1578

Komentář

Přestože v soubojích Jihostroje s Karlovarskem bývá mírným favoritem domácí tým, v současném rozpoložení a postavení v tabulce bylo favorizované Karlovarsko. Domácí však velmi překvapili až nezvykle aktivním vstupem do zápasu, ve kterém na svého soupeře doslova vlétli. Giraudovi nahrávky nejčastěji proměňovali v bod van Schie a Stoilovič. Jihostroj si držel vedení po celý první set a Západočeši se pomalu dostávali do utkání – 25:19.

Ve druhém setu pokračovali domácí v obětavé hře v poli. Útoky Karlovarských několikrát skvěle ubránili Kryštof či Stoilovič. Ve vedení se obě mužstva střídala. Chvíli se dostali do vedení Západočeši, zejména univerzál Sasak se činil. Utkání mělo vysokou volejbalovou kvalitu a naplňovalo očekávání. Diváci ve Sportovní hale se bavili při blocích domácího mužstva. Ke konci setu bylo v mírném vedení Karlovarsko, Jihostroj však dokázal dotáhnout na 24:24. Nakonec byli šťastnější hosté, kteří vyrovnali stav setů na 1:1.

Třetí sada znamenala velký tlak Jihostroje. Na České Budějovice začaly působit zaplněné tribuny, které vší silou poháněly domácí tým. Nahrávač Giraudo často využíval van Schieho, který se výborně potkal s formou. Českobudějovičtí vedli už 16:7 a kráčeli si pro poměrně hladké vítězství ve třetím setu. Závěr setu už připomínal exhibici, domácí vedli obrovským rozdílem – 25:14.

Ve čtvrtém dějství už Karlovarsko nutně muselo změnit obraz hry. Jenže domácí ho k tomu příliš nepustili. Jihostroj předváděl možná svůj vůbec nejlepší výkon v sezoně, skvěle nahrával Giraudo a blokoval Ondrovič. Stav se dlouho přeléval ze strany na stranu. V koncovce nakonec mírně odskočilo Karlovarsko a Českobudějovičtí – byť se snažili ze všech sil zvrátit výsledek setu – nakonec ve své snaze neuspěli. Hosté vyhráli 25:21 a srovnali stav setů na 2:2.

Velký zápas musel rozhodnout až tie-break, jak se u takto vyrovnané bitvy sluší. Zprvu mělo navrch spíše Karlovarsko, kterému se lépe povedl start do pátého setu. Ještě při změně stran vedli hosté 8:7, následně se ale projevil faktor domácího prostředí. Zaplněná Sportovní hala byla na nohou a hnala domácí hráče za obratem. V těžkých chvílích se oporám Jihostroje povedlo zachovat chladnout hlavu. Varům nepomohlo ani devět bodů Sasaka. Jihočeši vyhráli tie-break 17:15 a připsali si cenný skalp prvního týmu tabulky.

Ohlasy

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Děkuju moc fanouškům, atmosféra byla neskutečná. Tohle byl ten zápas, pro který volejbal děláme. Musíme hrát s takovým nasazením pokaždé a budeme rádi, když nám k tomu diváci opět pomohou. Moc si vážíme vítězství proti tak silnému týmu, jako jsou Vary.

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Úžasný zápas, neuvěřitelné drama. Jsme šťastní, že jsme dokázali Vary v této sezoně poprvé porazit. Doufám, že nám tohle vítězství pomůže v sebevědomí do budoucna. Užíváme si to, ale od pondělka nám začíná další práce.

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): Myslím si, že můžeme být rádi za bod. Výkon byl takový neučesaný. Ve spoustě činností se nám nedařilo. Nakonec jsme zápas dotáhli do tie-breaku a nebýt našich stupidních chyb, tak jsme mohli vyválčit dva body.

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Takhle začít zápas nemůžeme. Nechápu, co se nám odehrávalo v hlavách. Přijeli jsme a čekali, co se stane... Už jsme natolik zkušený tým, že takhle nemůžeme vstupovat do zápasů. Pak jsme se probojovali zpět do utkání, a ještě jsme sahali po vítězství, takže jsme s výsledkem zklamaní.

Fotogalerie

tabulka UNIQA extraliga 2022/2023

# TÝM Z BODY
1. Karlovarsko 24 62
2. Liberec 24 61
3. Jihostroj 24 55
4. Lvi Praha 24 55
5. Kladno 24 41
6. Odolena Voda 24 39
7. Zlín 24 29
8. Brno 24 29
9. Příbram 24 23
10. Benátky n. J. 24 22
11. Beskydy 24 21
12. Ústí nad Labem 24 20
13. Ostrava 24 11
kompletní tabulka

Další články

Mládež 30. 03. 2023

Do středoškolských her se zapojil celý kraj. Vyhrálo Gymnázium Česká

Mládež 29. 03. 2023

Volejhrátky 16. dubna: Přihlašování spuštěno