Shrnutí zápasu 20. 2. 2023

Jihostroj otočil zápas na Odolce a veze vítězství 3:1

České Budějovice zaváhaly v koncovce prvního setu. S příchodem univerzála Kriška na palubovku však Jihostroj výrazně zlepšil úspěšnost na útoku, vyhrál následující tři sety a tím i celý zápas. Před posledním kolem základní části jsou Jihočeši na čtvrtém místě. Pokud třetí Praha překvapivě nezaváhá v posledním zápase s Brnem, bude soupeřem Jihostroje ve čtvrtfinále play-off Kladno.
25. kolo, po 20. 2. 2023, 17:10
AERO Odolena Voda
1:3
25:19, 18:25, 19:25, 23:25

AERO Odolena Voda: Svoboda, Carmody, Hladík, Chevalier, Ferraro, Chancy, libero Hadrava. Střídali: Šulc, Jachnicki, libero Ježek

VK Jihostroj České Budějovice: Giraudo, Licek, Ondrovič, van Schie, Stoilovič, Polák, libero Kryštof. Střídali: Kriško, Michálek, Sedláček, Piskáček

Nejvíce bodů: Hladík 15, Šulc 14, Chevalier 8 – Kriško 17, Licek 15, Ondrovič a Giraudo oba 8

Útoky: 43:56

Esa: 5:9

Bloky: 7:9

Chyby soupeře: 30:20

Rozhodčí: Kavala a Kovář jun.

Diváci: 330

V prvním setu o něco lépe začali hosté z Jihostroje, domácím se podařilo stáhnout čtyřbodový náskok v prostřední části setu, ale Jihostroj si rychle vzal náskok zpět. Pak se ale na podání dostal domácí nahrávač Chancy, který držel hosty v jednom postavení devět výměn, a skóre se zastavilo na setbolu domácích. AERO hned první možnost proměnilo a získalo tak první set.

Druhý set začal velmi podobně. České Budějovice si díky servisu dokázaly odtáhnout přípravu domácího útoku od sítě a bránily v poli. Náskok hostů se vyšplhal až na šest bodů, poté se začalo ztrátovat na obou stranách. Set se v poklidu dohrál ke spokojenosti Jihočechů a bylo srovnáno na 1:1.

Bohužel ani třetí set nezačal dobře pro domácí AERO. Hosté stále skvěle podávali a měli tím zjednodušenou obranu na vyšší útoky domácích. Znovu se náskok vyšplhal až na šest bodů, konec setu se doztrátoval. Byl to velmi podobný set jako set druhý. Jihostroj se dostal do vedení 2:1.

Čtvrtý set se začalo na obou stranách ztrátovat hned od začátku, nicméně se České Budějovice držely malým náskokem vpředu. Před koncovkou se Jihostroj dostal do vedení, ale hráči AERA se i přes neutuchající podporu domácích fanoušků dotahovali. Hosté měli několik mečbolů, ale proměnili až poslední možnost, když servis domácích zamířil do těsného autu. Jihostroj vyhrál zaslouženě 3:1 a připsal si tři body do tabulky UNIQA volejbalové extraligy mužů. AERO zakončilo své účinkování v základní části na konečném šestém místě a musí čekat na svého soupeře do čtvrtfinále play-off až do posledního kola.

Chance nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen hráč VK Jihostroj České Budějovice, univerzál Michal Kriško.

Autor: Tomáš Havlát (Aero Odolena Voda)

Marcin Kryś (trenér AERO Odolena Voda): Budějovice byly lepším týmem, rozhodly servis a příjem na straně soupeře a jejich zkušenosti. Měli jsme své šance, které jsme nevyužili, ale víme, co platí na takové týmy. Snažili jsme se bojovat až do konce. Do play-off se musíme dobře připravit na takovou úroveň týmu, se kterým jsme hráli dneska. Děkujeme všem divákům za podporu.

Marek Šulc (kapitán AERO Odolena Voda): Gratuluji soupeři ke třem bodům. Bylo vidět, že jsou Budějovice unavené, pár z nás bylo také po nějaké nemoci, tak to bylo trošku unavenější. Škoda, že jsme v některých pasážích více nezabojovali, nevytvořili na Budějovice více tlaku třeba v začátcích setů, možná by se nám hrálo lépe. Myslím si, že jsme mohli Jihostroji sebrat nějaké body, ale nedá se nic dělat, už se musíme koukat na boje v play-off.

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Pro nás dobrý zápas v tom, že jsme mohli dostat do hry více hráčů z lavičky, to je pro nás skvělé. I dvojstřídání jsme si zkusili, což jsme v dosavadní odehrané sezoně moc nepraktikovali. Krom prvního setu a té sérii na příjmu, kdy jsme neustáli výborný servis nahrávače z Odoleny Vody, tak jsem spokojený. Výkon byl přesně takový, jaký jsem chtěl, aby byl před play-off. Nebyl špatný, ale nebyl ani perfektní. Takový potřebujeme načasovat na Český pohár a play-off.

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Dost jsme si to zdramatizovali v prvním setu, který byl jasně vyhraný. Nicméně jsme se do zápasu vrátili a k vzhledem k poháru musíme odstranit série chyb, které nás dneska potkávaly ve všech setech. Ale jsme rádi za tři body a soustředíme se teď na pohár.