Shrnutí zápasu 19. 9. 2022

Souboj o Superpohár vyhrálo Karlovarsko

Bez zraněných Kryštofa a Šulisty vstupoval Jihostroj do prvního těžkého zápasu v sezoně. V utkání o Superpohár ve Svitavách byla znát nerozehranost obou mužstev. Jihostroj poslal do akce nové akvizice – nahrávače Girauda a univerzála van Schieho. Karlovarsko bylo úspěšnější v útoku a vyhrálo druhý ročník Superpoháru.
Superpohár, po 19. 9. 2022, 19:45
VK ČEZ Karlovarsko
3:0
25:17, 25:20, 25:21

VK ČEZ Karlovarsko: Ihnát, Weir, Keemink, Juhkami, Zajíček, Sasak, libero Pfeffer. Střídali: Lamanec, Kasan, Wiese.

VK Jihostroj České Budějovice: Giraudo, van Schie, Polák, Sedláček, Licek, Stoilovič, libero Kovařík. Střídali: Kriško, Piskáček, Michálek

Nejvíce bodů: Sasak 17, Juhkami 15, Zajíček 7 – Licek a van Schie oba 11, Stoilovič 7

Rozhodčí: Rychlík a Grabovský

První zahajuje utkání servisem Jihostroj. První dva útoky na českých palubovkách dává univerzál Jihostroje Schie do autu, v obraně na síti kralují Karlovarští. Českobudějovický trenér Dvořák sahá k prvnímu timeoutu (5:2), po něm ale přicházejí další dva bloky obhájce trofeje z Karlových Varů (7:2). Za stavu 9:3 dochází k prvnímu střídání na straně Jihostroje. Do hry jde nahrávač Piskáček a univerzál Kriško. Karlovarsko je však stále jasně lepší a to jak v obraně, tak na útoku a trenér Jihočechů si za stavu 12:5 bere druhý timeout. Dva bloky Jihostroje nutí na druhé straně trenéra Karlovarska také k timeoutu (12:8). To se ukázalo jako dobrý tah, Karlovarsko odskakuje opět na rozdíl šesti bodů (14:8). Pomalu se blíží koncovka a Jihostroj ztrácí na úřadujícího mistra devět bodů (20:11). Obrana nad sítí zatím Karlovarsku funguje na jedničku a vypadá to, že o prvním setu je rozhodnuto (22:11). Licek na servisu už pouze koriguje konečný stav. První set zvládlo Karlovarsko na začátek sezóny s bravurou mistra - 25:17.

Začátek druhého setu je vyrovnaný (4:4), ani jednomu týmu se nedaří na útoku a převládají obrany. Série zkažených servisů na obou stranách posunuje vyrovnaný stav na 8:8. Na obou stranách vidíme spoustu nevynucených chyb. Karlovarsko na útoku táhne posila z Estonska, bezchybný Juhkami a Západočeši jdou do tříbodového vedení (17:14). Další karlovarský blok nutí trenéra Dvořáka k oddechovému času. Do hry vstupuje legenda Jihostroje Petr Michálek, ale ani to nestačí a do koncovky jde Karlovarsko s pohodlným náskokem 20:16. Karlovarsko je jednoznačně lepší na ztrátu a udržuje si vypracovaný náskok (23:18). Jihostroj snižuje na tříbodový rozdíl a Jirka Novák zastavuje zápas timeoutem (23:20). Střídající Lamanec jednoblokem „sundal“ Michálka a ukončuje druhý set (25:20). Karlovarsko zatím jednoznačně dominuje ve všech herních činnostech.

Od začátku třetího setu se Karlovarsko ujímá malého vedení, hlavně z důvodu několika nedorozumění na straně Jihostroje. Za stavu 9:6 si trenér Dvořák bere první oddechový čas ve třetím setu. Čas na zvrat se Jihočechům rychle krátí. Licek měl na ruce vyrovnání, ale jeho smeč mimo hřiště udržuje Karlovarsko v minibreaku (12:10). To se podařilo až van Schiemu a Jihostroj je „zpátky v setu“. Po pipe Licka a smeči Stoiloviče jde poprvé Jihostroj ve vedení (15:17). Karlovarští jako by mysleli, že je „hotovo“ a polevili v koncentraci, a hlavně v razanci. Jihostroj tlačí dál a jde do koncovky s tříbodovým náskokem (16:19). Do zápasu poprvé vstupuje, dobře známý z minulých sezon v dresu Karlovarska, Lukasz Wiese a s ním nahrávač Kasan a univerzál Lamanec. Trenér Novák vzal toto střídání „od podlahy“, zamotal sestavou, až se v tom nevyznali ani rozhodčí. A vyplatilo se, zdržení jednoznačně i za cenu žluté karty pomohlo Karlovarsku a je vyrovnáno 19:19. A tento majstrštyk trenéra Karlovarska potvrzuje Juhkami třemi esy. Najednou je vše jinak, Juhkami tlačí na servisu a Zajíček na bloku (23:19). Mečbol dává nekompromisní smečí Karlovarsku Wiesse (24:20). Zápas ukončuje zkaženým servisem Sedláček a Superpohár opět po roce putuje na západ Čech. Hráčem utkání byl po zásluze vyhlášen estonský smečař Martti Juhkami, letošní nová posila Karlovarska.

Autor: Jiří Carba (cvf.cz)

JIří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): Byli jsme trochu agresivnější a udělali jsme méně chyb. V rozhodující chvíli jsme vytáhli dobré tři servisy a otočili třetí set.

Daniel Pffefer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Zápas to nebyl jednoduchý. Chtěli jsme na Jihostroj na začátku „vlítnout“ a to se povedlo, ve druhém setu se nám povedla střední část, ale ve třetím jsme zaspali a vytáhl nás z toho Marty Juhkami. Dnes asi rozdílový hráč.

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Rozdíl byl jednoznačně v útoku, ve kterém jsme propadli. Hlavně středem jsme špatně útočili a i na těžké bodové balony jsme to měli složité, protože obrana Karlovarska byla dobře srovnaná. Bylo vidět, že ještě nejsme sehraní. Je znát, že Karlovarsko má nahrávače, který působí v jeho mužstvu už dvě sezony, a je s důležitou osou týmu sehraný.

Martin Licek (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Moc našich nevynucených chyb a horší sehranost, to asi rozhodlo. Karlovarsku jsme to usnadnili, musíme se hodně zlepšit a zpřesnit hru.