volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 19. 9. 2022

Souboj o Superpohár vyhrálo Karlovarsko

Bez zraněných Kryštofa a Šulisty vstupoval Jihostroj do prvního těžkého zápasu v sezoně. V utkání o Superpohár ve Svitavách byla znát nerozehranost obou mužstev. Jihostroj poslal do akce nové akvizice – nahrávače Girauda a univerzála van Schieho. Karlovarsko bylo úspěšnější v útoku a vyhrálo druhý ročník Superpoháru.
Superpohár, po 19. 9. 2022, 19:45
VK ČEZ Karlovarsko
VK Jihostroj České Budějovice
3:0
25:17, 25:20, 25:21

VK ČEZ Karlovarsko: Ihnát, Weir, Keemink, Juhkami, Zajíček, Sasak, libero Pfeffer. Střídali: Lamanec, Kasan, Wiese.

VK Jihostroj České Budějovice: Giraudo, van Schie, Polák, Sedláček, Licek, Stoilovič, libero Kovařík. Střídali: Kriško, Piskáček, Michálek

Nejvíce bodů: Sasak 17, Juhkami 15, Zajíček 7 – Licek a van Schie oba 11, Stoilovič 7

Rozhodčí: Rychlík a Grabovský

Komentář

První zahajuje utkání servisem Jihostroj. První dva útoky na českých palubovkách dává univerzál Jihostroje Schie do autu, v obraně na síti kralují Karlovarští. Českobudějovický trenér Dvořák sahá k prvnímu timeoutu (5:2), po něm ale přicházejí další dva bloky obhájce trofeje z Karlových Varů (7:2). Za stavu 9:3 dochází k prvnímu střídání na straně Jihostroje. Do hry jde nahrávač Piskáček a univerzál Kriško. Karlovarsko je však stále jasně lepší a to jak v obraně, tak na útoku a trenér Jihočechů si za stavu 12:5 bere druhý timeout. Dva bloky Jihostroje nutí na druhé straně trenéra Karlovarska také k timeoutu (12:8). To se ukázalo jako dobrý tah, Karlovarsko odskakuje opět na rozdíl šesti bodů (14:8). Pomalu se blíží koncovka a Jihostroj ztrácí na úřadujícího mistra devět bodů (20:11). Obrana nad sítí zatím Karlovarsku funguje na jedničku a vypadá to, že o prvním setu je rozhodnuto (22:11). Licek na servisu už pouze koriguje konečný stav. První set zvládlo Karlovarsko na začátek sezóny s bravurou mistra - 25:17.

Začátek druhého setu je vyrovnaný (4:4), ani jednomu týmu se nedaří na útoku a převládají obrany. Série zkažených servisů na obou stranách posunuje vyrovnaný stav na 8:8. Na obou stranách vidíme spoustu nevynucených chyb. Karlovarsko na útoku táhne posila z Estonska, bezchybný Juhkami a Západočeši jdou do tříbodového vedení (17:14). Další karlovarský blok nutí trenéra Dvořáka k oddechovému času. Do hry vstupuje legenda Jihostroje Petr Michálek, ale ani to nestačí a do koncovky jde Karlovarsko s pohodlným náskokem 20:16. Karlovarsko je jednoznačně lepší na ztrátu a udržuje si vypracovaný náskok (23:18). Jihostroj snižuje na tříbodový rozdíl a Jirka Novák zastavuje zápas timeoutem (23:20). Střídající Lamanec jednoblokem „sundal“ Michálka a ukončuje druhý set (25:20). Karlovarsko zatím jednoznačně dominuje ve všech herních činnostech.

Od začátku třetího setu se Karlovarsko ujímá malého vedení, hlavně z důvodu několika nedorozumění na straně Jihostroje. Za stavu 9:6 si trenér Dvořák bere první oddechový čas ve třetím setu. Čas na zvrat se Jihočechům rychle krátí. Licek měl na ruce vyrovnání, ale jeho smeč mimo hřiště udržuje Karlovarsko v minibreaku (12:10). To se podařilo až van Schiemu a Jihostroj je „zpátky v setu“. Po pipe Licka a smeči Stoiloviče jde poprvé Jihostroj ve vedení (15:17). Karlovarští jako by mysleli, že je „hotovo“ a polevili v koncentraci, a hlavně v razanci. Jihostroj tlačí dál a jde do koncovky s tříbodovým náskokem (16:19). Do zápasu poprvé vstupuje, dobře známý z minulých sezon v dresu Karlovarska, Lukasz Wiese a s ním nahrávač Kasan a univerzál Lamanec. Trenér Novák vzal toto střídání „od podlahy“, zamotal sestavou, až se v tom nevyznali ani rozhodčí. A vyplatilo se, zdržení jednoznačně i za cenu žluté karty pomohlo Karlovarsku a je vyrovnáno 19:19. A tento majstrštyk trenéra Karlovarska potvrzuje Juhkami třemi esy. Najednou je vše jinak, Juhkami tlačí na servisu a Zajíček na bloku (23:19). Mečbol dává nekompromisní smečí Karlovarsku Wiesse (24:20). Zápas ukončuje zkaženým servisem Sedláček a Superpohár opět po roce putuje na západ Čech. Hráčem utkání byl po zásluze vyhlášen estonský smečař Martti Juhkami, letošní nová posila Karlovarska.

Autor: Jiří Carba (cvf.cz)

Ohlasy

JIří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): Byli jsme trochu agresivnější a udělali jsme méně chyb. V rozhodující chvíli jsme vytáhli dobré tři servisy a otočili třetí set.

Daniel Pffefer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Zápas to nebyl jednoduchý. Chtěli jsme na Jihostroj na začátku „vlítnout“ a to se povedlo, ve druhém setu se nám povedla střední část, ale ve třetím jsme zaspali a vytáhl nás z toho Marty Juhkami. Dnes asi rozdílový hráč.

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Rozdíl byl jednoznačně v útoku, ve kterém jsme propadli. Hlavně středem jsme špatně útočili a i na těžké bodové balony jsme to měli složité, protože obrana Karlovarska byla dobře srovnaná. Bylo vidět, že ještě nejsme sehraní. Je znát, že Karlovarsko má nahrávače, který působí v jeho mužstvu už dvě sezony, a je s důležitou osou týmu sehraný.

Martin Licek (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Moc našich nevynucených chyb a horší sehranost, to asi rozhodlo. Karlovarsku jsme to usnadnili, musíme se hodně zlepšit a zpřesnit hru.

tabulka UNIQA extraliga 2023/24

# TÝM Z BODY
1. Lvi Praha 24 65
2. Kladno 24 56
3. Liberec 24 53
4. Jihostroj 24 52
5. Karlovarsko 24 50
6. Příbram 24 35
7. Odolena Voda 24 31
8. Brno 24 27
9. Beskydy 24 25
10. Benátky n. J. 24 21
11. Zlín 24 20
12. Ostrava 24 17
13. Ústí nad Labem 24 16
kompletní tabulka

Další články

Aktuální zpráva 19. 04. 2024

Sobota od 18:00 – Jihostroj vs. Lvi Praha

Aktuální zpráva 18. 04. 2024

Volejbalová sobota: Vrcholné zápasy mužů i žen ve Sportovní hale!