Shrnutí zápasu 17. 3. 2023

Jihostroj porazil Odolku 3:0 a udělal důležitý první krok

Čtvrtfinále play-off začalo nervózně a v prvním dějství Jihostroj proměnil až pátý setbol. Od druhého setu už se ale Českobudějovičtí dostali do obvyklé herní pohody, a nakonec zvítězili bez ztráty setu. Jihočeši tak udělali důležitý první krok v cestě do semifinále. Série bude pokračovat v pondělí na palubovce Odoleny Vody.
Čtvrtfinále – 1, pá 17. 3. 2023, 20:15
AERO Odolena Voda
3:0
29:27, 25:17, 25:18

VK Jihostroj České Budějovice: Giraudo, Licek, Ondrovič, van Schie, Michálek, Polák, libero Kryštof. Střídal: Stoilovič.

AERO Odolena Voda: Chevalier, Carmody, Hladík, Šulc, Ferraro, Chancy, libero Ježek. Střídali: Svoboda, Toman, Horák, libero Hadrava

Nejvíce bodů: van Schie 15, Ondrovič 10, Polák a Michálek oba 8 – Šulc 9, Chevalier 8, Carmody 5

Útoky: 33:30

Esa: 7:2

Bloky: 15:4

Chyby soupeře: 24:26

Rozhodčí: Krtička a Dmejchal

Diváci: 982

Začátek prvního zápasu play-off byl z obou stran nervózní. Zdálo se, že Jihostroj pokračuje v trendu nastaveném i v ostatních úvodních čtvrtfinálových duelech, kdy první set vyhráli vždy hosté. Odolena Voda sice kazila servisy, ale České Budějovice se nemohly prosadit na útoku. Licka tak musel střídat Stoilovič, ale ani tato změna rychlý impulz nepřinesla. Skóre se tahalo ze strany na stranu a šlo se do dramatické koncovky. Jihostroj nakonec proměnil blokem Poláka až pátý setbol a vyhrál první set 29:27.

Ve druhém setu už se Jihostroj dostal do svého obvyklého tempa. Rozehrál se zejména univerzál van Schie, který byl v prvním setu trochu v útlumu, ve druhém však chytil skvělou formu. Českobudějovičtí si vypracovali bezpečný náskok, k čemuž výrazně třemi bloky pomohl také Stoilovič. Domácím se stále dařilo ubránil nejnebezpečnějšího hráče hostů Hladíka, a tak vyhráli druhý set jednoznačně 25:17.

Třetí dějství bylo velmi brzy rozhodnuté. Odolena Voda už cítila, že v českobudějovické hale bude obtížné otočit utkání, ve kterém průběžně prohrává 0:2 na sety. Jihostroji šel velmi dobře servis a především bloky, ve kterých kraloval Ondrovič. Českobudějovičtí už si utkání zkušeně pohlídali a odstartovali čtvrtfinálovou sérii jako jediný tým ze všech favoritů bez ztráty setu.

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Jsme rádi, že jsme zvládli první krok, ale s některými činnostmi být spokojeni nemůžeme. Nervozita byla nakonec větší, než jsme si mysleli. Trochu to na nás dolehlo, ale soupeř nám naštěstí pomohl vlastními chybami. Na příště se musíme trochu uvolnit, zdravě se naštvat a přidat na útoku i na podání.

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Těžký začátek. Viděli jsme všichni, jak jsme se brutálně nadřeli v prvním setu, který šel do vypjaté koncovky. Byl to klasický začátek play-off, kde je z obou stran vidět velká nervozita. Od druhého setu jsme se konečně od nervozity oprostili a měli jsme to snazší. Nicméně je to jen první krok krůček, potřebujeme tři. Takže teď si rychle odpočineme a v pondělí si půjdeme pro druhý.

Marcin Krys (trenér Aero Odolena Voda): Zasloužená výhra Českých Budějovic. My jsme měli svoje šance v prvním setu, ale nevyužili jsme je. Potom už naše hra byla slabší a na servisu jsme byli tragičtí. Pokud chceme hrát s takovým mužstvem, tak musíme mít lepší servis a být lepší na útoku.

Marek Šulc (kapitán Aero Odolena Voda): První set byl nervózní z obou stran a mohli jsme využít toho, že Budějovice nehrály zdaleka tak dobře, jak umí. Bohužel jsme to nevyužili a prohráli jsme v koncovce. Kdybychom první set vyhráli, možná by byl další průběh jiný, ale o tom už můžeme jenom diskutovat. Domácí se pak rozehráli a my už jsme nezachytili jejich tempo. Navíc jsme udělali velké množství chyb jak na útoku, tak na servisu – proto Jihostroj zaslouženě vyhráli ve třech setech.