Shrnutí zápasu 12. 4. 2023

Semifinálový mečbol pro Liberec. V neděli půjde o vše

I třetí zápas semifinále vyhrál domácí tým. Liberec v prvních dvou setech ničil České Budějovice servisem. Ve třetím setu se sice Jihočeši dostali zpět do zápasu, ale ani to na zvrat nestačilo. Dukla získala vedením 2:1 na zápasy semifinálový mečbol. V neděli ve Sportovní hale tak bude Jihostroj opět potřebovat své fanoušky v boji o vyrovnání série!
Semifinále – 3, st 12. 4. 2023, 17:00
VK Dukla Liberec
3:1
25:17, 25:16, 19:25, 25:22

VK Dukla Liberec: Krajčovič, Ticháček, Demar, Nikačevič, Gavenda, Nivaldo, libero Maar. Střídali: Veselý, Staněk, Pavlíček, Lux

VK Jihostroj České Budějovice: Giraudo, Licek, Ondrovič, van Schie, Stoilovič, Sedláček, libero Kryštof. Střídali: Michálek, Piskáček, Polák, Kriško, Šulista, Tóth, libero Kovařík

Nejvíce bodů: Gavenda 18, Demar 14, Nikačevič a Nivaldo oba 9 – van Schie 16, Stoilovič a Licek oba 9

Útoky: 41:44

Esa: 9:5

Bloky: 10:8

Chyby soupeře: 34:23

Rozhodčí: Krtička a Grabovský

Diváci: 768

Dva útoky Lukase Demara a domácí se v úvodu třetího semifinále ujímají vedení 2:0. Šimon Krajčovič za stavu 6:3 posílá Duklu signálem středem do tříbodového vedení a na podání přichází slovenský reprezentant Filip Gavenda, jeho dělové podání Martin Licek odráží až do hlediště (7:3 – time Jihostroj). Oliver Sedláček dobře postaveným blokem po oddechovém čase snižuje vedení Dukly (7:5). Čtyřbodové vedení domácím vrací Lukas Demar (9:5). Petr Michálek tvrdým zakončením opět snižuje na rozdíl dvou bodů (9:7) a Lukas Demar dírou v bloku vrací náskok Dukle zpět (12:8). Po smeči Petra Michálka do těsného autu přichází druhý oddechový čas Jihostroje (13:8). Po odpočinku jednoblokem Peter Ondrovič snižuje na rozdíl tří bodů (13:10). Filip Gavenda zastavuje nad sítí zalívku Jihostroje, další bod esem přidává Kruno Nikačevič a domácí již vedou o šest bodů. Další parádu na útoku předvedl Filip Gavenda z velké nouze a domácí vedou 17:11. Získaný náskok si domácí hráči pohlídali a s velkým náskokem získávají první dnešní setbol. Může za to Kruno Nikačevič, který blokem zastavuje Martina Licka (24:17). Jestřábí oko ještě potvrzuje rozhodnutí rozhodčího a bod platí. I další jestřáb dává za pravdu rozhodčímu, smeč do autu Martina Licka nebyla tečována a domácí se konečně mohou radovat ze zisku setu.

Úvod druhé sady má opačný začátek. Jihostroj se při podání Matiase Girauda ujímá vedení 0:2 z pohledu domácího celku. Tentokrát ale Dukla hned vyrovnává dobře postaveným blokem, který nedal Martinovi Lickovi sebemenší naději na úspěch, míč dostal velmi rychle zpět do hlavy. Po smeči Dukly do autu se hosté vrací do dvoubodového vedení (3:5). Ale i Jihočeši kazí na útoku a je vyrovnáno (5:5). Nivaldo Diáz Gómez z velké výšky se prosazuje přes blok a domácí jsou poprvé v této sadě ve vedení (6:5). Šimon Kračovič hned z první po špatném příjmu Jihostroje smečuje a Dukla vede o dva body (8:6). Uzdravený Kruno Nikačevič blokem přidává další plusový bod a když nahrávač Jihostroje zalil do autu, domácí vedou 11:7. Nejdelší aut na smeči nám předvádí Martin Licek, který zřejmě chtěl tečovat blok, ale málem sestřelil podavače v rohu haly (12:7 – time Jihostroj). Stijn van Schie napodobuje Martina Licka při své smeči do autu a vzápětí přichází eso Lukase Demara a time Jihostroje (16:9). Další eso, které ještě musel potvrdit jestřáb, a na ukazateli svítí pro Duklu příjemných 17:9. Nivaldo Diáz Gómez po lajně zvyšuje vedení domácího celku na 20:11 a Dukla je velmi blízko zisku druhého dějství. Ani střídání nezastavuje Duklu. Ta po dalším přímém bodu z podání získává setbol (24:14 – Lubomír Staněk). První setbol odvrací Daniel Šulista z hlavního kůlu dírou v bloku, druhý Peter Ondrovič po přesné souhře s Ondřejem Piskáčkem. Stejným signálem odpovídá i Dukla a Kruno Nikačevič ukončuje set a domácí již vedou 2:0.

Po řadě zkažených podání na obou stranách se středem 2x prosazuje 208 cm vysoký Šimon Krajčovič a Dukla vede 6:4. Jihostroj smečí do kapsy bloku Dukly rychle vyrovnává (6:6 – smeč Filip Stoilovič). Dvoubodové vedení získává Jihostroj po nevydařené zalívce Dukly, která skončila na bloku Martina Licka (8:10). Další dalekonosná smeč Stijna van Schieho se bude zkoumat jestřábím okem. Aut sice byl, ale i dotek bloku sítě - Nivaldo Diáz Gómez volným dresem. Jihostroj zvyšuje v další rozehře na 12:15 a trenér Dukly žádá oddechový čas. Nivaldo Diáz Gómez ze zadní zóny snižuje na jediný bod (15:16) a boj o třetí sadu vrcholí. Tříbodové vedení si Jihostroj rychle bere zpět kvalitním podáním (15:18 – Josef Polák). Nyní se nám hra začíná kouskovat. Pomalu každá hra se řeší přes jestřábí oko. Smeč Dukly tečuje anténku a Jihostroj již vede o čtyři body (17:21). Další bod se štěstím přidává Stijn van Schie a Dukla žádá time (17:22). Po přešlapu koncové čáry při podání (opět řešil jestřáb) získává Jihostroj setbol, který blokem v další rozehře proměňuje (19:25 – blok Josef Polák) a máme sníženo na 2:1.

Tak jak skončil třetí set, tak začíná další – jestřábí výzvou, nový míč. A aby toho nebylo málo, tak nám bohužel nejde elektronický zápis, poprvé na Dukle v letošní sezóně. Až za stavu 9:7 se daří Dukle odskočit o dva body, Lukáš Ticháček blokem zastavuje Filipa Stoiloviče, ale po chybě na podání a dvou úspěšných blocích Jihostroje jsou hosté ve vedení (9:10 – 2x blok Josef Polák). Kruno Nikačevič přelévá vedení na stranu domácích (11:10), Lukas Demar svým tvrdým servisem donucuje Jihostroj k oddechovému času (14:12 – eso). Po time vidíme žlutou kartu, domácímu trenérovi se nelíbilo odbití Jihostroje. Po žluté kartě přichází vyrovnání (14:14 – eso Martin Licek). Kruno Nikačevič svojí plachtou z podání na zadní lajnu vrací dvoubodové vedení Dukle (16:14). Další eso si připisuje Filip Gavenda a na příjem přichází Petr Michálek. Další podání Filipa končí na ramenu Martina Licka a Dukle chybí šest bodů do konce utkání (19:15 – time Jihostroj). Bohužel pro domácí, smeč z hlavního kůlu končí v autu a to nenechává v klidu trenéra Martina Demara, který rychle svolává hráče k oddechovému času (19:17). A bude pro Duklu možná ještě hůř, ale eso, které posoudil rozhodčí, musí ověřit jestřábí oko – to je proti, byl to aut (20:17). Po smeči Dukly až do reklamních panelů se Jihostroj přibližuje na jediný bod (21:20). Po doteku bloku Jihostroje sítě celá hala vstává, máme tu první mečbol utkání (24:21). Stijn van Schie z hlavního kůlu odvrací první mečbol, ale potom jeho útok končí na trojbloku Dukly a domácí vítězí 3:1 na sety. Hráčem TV utkání byl vyhlášen Šimon Krajčovič.

Autor: Zdeněk Šolc (VK Dukla Liberec)

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): První dva sety neskutečný volejbal od našich chlapců. S takovou hrou by nás málokdo dokázal porazit. Ve třetím setu se dalo čekat, že polevíme, protože takový výkon se nedá udržet. Klobouk dolů před našimi chlapci a respekt k soupeři a jeho hráčům.

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): Zase jsme potvrdili, že v naší hale nám to jde lépe na servisu než venku. První dva sety jsme si právě servisem hrozně pomohli. Přišlo mi, že ve třetím setu nám trošku došly síly. Budějovice se dostaly nahoru, protože začaly lépe podávat. Čtvrtý set byl hrozně důležitý a asi jsme si to i zasloužili, protože jsme byli lepší.

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): První dva sety každý viděl, to asi není třeba komentovat. My jsme začali hrát až od třetího setu, a to je pozdě. Náš servis je v Liberci z nějakého důvodu hodně nevyrovnaný. Někdy dokážeme servisem hodně tlačit a někdy zase hodně kazíme. Domácí byli na podání lepší a další věc je, že nás tady opět zradil útok. Budeme muset znovu bojovat o vyrovnání série doma a já doufám, že znovu vyprodáme halu, která nám pomůže. Musíme být připravení na to, že to může být extrémně náročný zápas. Liberec nemá co ztratit a přijede do toho řezat.

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Liberec zahrál v prvních dvou setech opravdu famózně. Neuvěřitelně trefil servis. My jsme se naopak prvními dvěma sety protrápili a nebyli jsme schopni servisem uškodit. Od třetího setu jsme konečně začali lépe podávat a díky tomu bylo snazší nachystat se na obranu. Těšíme se na nedělní zápas, kdy doufám přijde zase plná hala. Tímto zvu všechny fanoušky, budeme je moc potřebovat.