Shrnutí zápasu 16. 4. 2023

Infarktové drama pro Jihostroj! O postupujícím se rozhodne ve čtvrtek

České Budějovice opět přepisovaly rekordní návštěvu sezony. Na boj o všechno přišlo Jihostroj podpořit 2506 diváků, kteří sledovali nervydrásající bitvu. Když se Dukla dostala do vedení 2:1 na sety, měli Jihočeši nůž na krku. Licek v čele s vyprodanou halou však zaveleli k obratu a Jihostroj nakonec vyhrál úžasný zápas v tie-breaku. O postupujícím do finále extraligy se rozhodne ve čtvrtek v Liberci.
Semifinále – 4, ne 16. 4. 2023, 18:00
VK Dukla Liberec
3:2
25:18, 21:25, 23:25, 25:21, 15:8

VK Jihostroj České Budějovice: Sedláček, Giraudo, Licek, Ondrovič, van Schie, Stoilovič, libero Kryštof. Střídal: Michálek, Tóth, Polák

VK Dukla Liberec: Krajčovič, Ticháček, Demar, Nikačevič, Gavenda, Nivaldo, libero Maar. Střídali: Lux, Veselý, Staněk, Pavlíček, Jemeljanovs, Bryknar

Nejvíce bodů: Licek 21, van Schie 15, Ondrovič 11 – Nikačevič 14, Demar 12, Lux 10

Útoky: 45:49

Esa: 13:6

Bloky: 12:9

Chyby soupeře: 39:33

Rozhodčí: Činátl a Dmejchal

Diváci: 2506

Na čtvrté utkání semifinálové série České Budějovice opět vyprodaly domácí halu. Opět se přepisovala rekordní návštěva sezony, když se dva a půl tisíce fanoušků vydalo podpořit Jihostroj. Domácí hráči cítili podporu v zádech a v prvním setu byli rozjetí. Nahrávač Giraudo a univerzál van Schie prokazovali skvělou chemii a několika útoky přidal ruku k dílu Licek. Liberečtí se v první sadě nedostali pořádně do hry a neohrozili Jihostroj servisem. Domácí tak vyhráli 25:18.

Druhé dějství už bylo o něčem jiném. Ticháček si k útoku středem vybíral Nikačeviče, který si k několika bodovým útokům připsal i blok. Jihostroj hrál rovněž více středem, než jsou fanoušci zvyklí. Jenže Dukle se dařilo i na bloku a konečně si připsala také první eso díky střídajícímu Staňkovi. Liberec byl ve druhé sadě lepší a vyrovnal stav setů – 21:25.

Zdálo se, že třetí set by měl být pro vývoj zápasu zlomový. Dlouho měl navrch Jihostroj, kterému pomohla dvě esa nahrávače Girauda. Za hosty opět zářil Nikačevič, kterého Ticháček nadále hojně využíval k útokům. Liberci pomohl také střídající Lux. O své blokaře se opíral také Giraudo, který sázel na Ondroviče a Sedláčka. Českobudějovičtí v koncovce setu vedly a měly velmi slibný náskok 22:19. Jenže závěr setu nezvládli. Dukla se dostala zpět do hry díky servisům Ticháčka, a nakonec vyhrála důležitou koncovku – 23:25.

České Budějovice měly nůž na krku. Pokud chtěly nadále bojovat o finále extraligy, musely nutně vyhrát čtvrtý set i následující tie-break. K obratu zavelel Licek, který vzal zodpovědnost na sebe a strhnul i své spoluhráče. Smečař Jihostroje si připsal jen ve čtvrtém setu osm bodů, z toho pětkrát dal soupeři bod z podání! Nevídaný výkon Licka podpořený neuvěřitelnou atmosférou, kterou vytvořilo českobudějovické publikum, znamenalo tie-break – 25:21.

Pátý set nebyl pro slabší povahy. V po strop zaplněné Sportovní hale fandil úplně každý a v napínavých okamžicích by bylo slyšet spadnout špendlík. Jihostroj začal tie-break lépe a Licek si přenesl svou formu i do něj. České Budějovice skvěle podávaly a hostům se nedařilo na přihrávce ani na bloku. To Jihostroj si pomohl hned třemi bloky, a nakonec si došel pro jednoznačné vítězství v tie-breaku – 15:8. Jihočeši si tak vynutili rozhodující pátý zápas, který se odehraje ve čtvrtek v Liberci.

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Hrozně těžký zápas. Třetí set jsme měli dohrát do vítězného konce, tam jsme zklamali sami sebe. Pak v sobě hráči našli vnitřní sílu a za to jim děkuju, protože to nebylo lehké. Takový zápas je pro všechny z nás velká zkušenost, která nás doufám nakopne. Musím říct, že Dukla hraje celou sérii opravdu dobře a my musíme vždycky předvést to nejlepší, co umíme. Pátý zápas bude otevřený a věřím, že nás tentokrát přijede podpořit ještě více fanoušků. Je jasné, že nás jejich podpora nesmírně zvedá a hrajeme více srdcem.

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Úžasný zápas ve skvělé atmosféře, která nás dohnala k nádhernému vítězství v tie-breaku. Zkomplikovali jsme si zápas ve třetím setu vlastními chybami. Měli jsme pohodlný náskok a naší nepozorností jsme vítězství ve třetím setu ztratili, takže o to bylo těžší se vrátit do zápasu. Martin Licek zavelel k obratu a nakopl nás servisem a obrovskými emocemi, za to mu patří velký dík. Ve čtvrtek jedeme do Liberce, kde budeme chtít vystrčit drápky a porvat se o finále.

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): Mrzí nás, že jsme ztratili vedení 2:1. Věřil jsem, že v tie-breaku vyhrajeme, ale bohužel jsme dělali chyby na přihrávce a brali jsme i míče, které šly do autu. Cestou do Liberce si to budeme ještě vyčítat, ale zítra už musíme přepnout a soustředit se na čtvrteční zápas.

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): Byli jsme celkem blízko k postupu, ale Licek se rozhodl, že chce jet ještě do Liberce. Jihostroj se díky jeho výkonu probudil ve čtvrtém setu a zaslouženě vyhrál.