Shrnutí zápasu 3. 5. 2023

Lvi vyhráli i potřetí. Jihostroj končí sezonu se stříbrem

Jihostroj jel do Prahy bojovat o poslední naději ve finálové sérii. Lvi však ukázali svou sílu v domácím prostředí a díky vítězství v prvních dvou setech se přiblížili mistrovskému titulu na dohled. Jihočeši sice zápas ještě zdramatizovali, ale na obrat už neměli síly. Praha se stala vítězem extraligy, Jihostroj v nároční sezoně vybojoval stříbrné medaile.
Finále – 4, st 3. 5. 2023, 17:00
VK Lvi Praha
VK Jihostroj České Budějovice
3:1
25:21, 25:16, 23:25, 25:21

VK Lvi Praha: McCarthy, Schouten, Pessoa, Todua, Janouch, T. Kriško, libero Moník. Střídali: Vodička, Pljasecký, Kollátor, libero Šálek

VK Jihostroj České Budějovice: Sedláček, Giraudo, Licek, Ondrovič, van Schie, Stoilovič, libero Kryštof. Střídali: M. Kriško, Piskáček, Šulista, Polák, libero Kovařík

Nejvíce bodů: Schouten 16, McCarthy 15, Pessoa 13 – Licek 17, Sedláček 12, van Schie 10

Útoky: 48:46

Esa: 7:10

Bloky: 16:8

Chyby soupeře: 27:19

Rozhodčí: Kovář jun. a Grabovský

Konečný stav série: 3:1

První set začíná servisem domácích Lvů, ale body přidává Jihostroj po servisu Girauda. Na druhé straně stejnou mincí odpovídá Schouten a je srovnáno. Po chybě Pessoy odskakují hosté do vedení 5:3. Nicméně domácí Lvi nedovolují Českobudějovickým větší náskok a po útoku McCarthyho je opět srovnáno 6:6. Při servisu Kriška a blocích Schoutena s Pessou se karta obrací a Lvi se ujímají výraznějšího náskoku 10:7. Trenér Zach musí sáhnout po první oddechovém času. Po esu McCarthyho Lvi zvyšují náskok na 13:8. Jihostroj se snaží zastavit tlak domácích druhým time outem. V polovině prvního setu si Lvi udržují pohodlný náskok 16:11. Domácí vypadají hodně v pohodě, hlavně na dohrávce chycených míčů v poli. Blíží se koncovka a Jihostroji se nedaří mazat pětibodový náskok domácích. Do koncovky vstupuje s pohodlným náskokem pěti bodů domácí tým, 21:16. S Lickem na servisu se Jihostroj snaží ještě zdramatizovat první set a snižuje na 21:18. První time out si berou Lvi, ale po něm opět Licek snižuje dvěma esy a drama je tady, Lvi vedou již pouze o bod 21:20. van Schie dělá nevynucenou chybu na útoku, následně do autu jde útok Stoiloviče a Lvi mají k dispozici tři setboly. Gabriel esem uzavírá první dějství čtvrtého finálového zápasu, 25:21.

Stejně jako v první setu vstupuje Jihostroj do druhého setu dvěma esy Girauda. Jihostroj pomalu ale jistě bod po bodu zvyšuje svůj náskok, až donutí trenéra Lvů sáhnout k prvnímu oddechovému času, 2:6. Nicméně stejně jako v prvním setu se Lvům daří ještě v první třetině setu srovnat a otočit vývoj, 10:9. Tlak domácích stoupá a trenér Jihostroje mění dirigenta týmu, na hřiště přichází Piskáček. A když se Lickovi nedaří na servisu, náskok Lvů je už 14:11. Pražský „žolík“ na servisu Pliasetskyi přidává další dvě esa. Náskok Lvů je před koncovkou pětibodový, 17:12. Ani jednomu českobudějovickému liberu se nedaří, a když se „namaže“ van Schie, zdá se o druhém setu rozhodnuto, 19:13. Lvi v této fázi Jihostroj válcují a trenér Zach si musí vzít druhý time out. Je otázka, zda to není již pozdě. Za stavu 24:16 mají Lvi osm setbolů, to bude asi stačit, po esu Schoutena stačil hned ten první, 25:16. Lvi Praha jsou set od vítězství v letošním ročníku UNIQA extraligy mužů.

Třetí set je na začátku na rozdíl od prvních dvou vyrovnaný, 2:2. Nicméně na Lvech je vidět sebejistota a při servisu Schoutena se ujímají vedení 4:2. Nicméně možná trochu nervozity nebo chtít zápas „urychlit“, dovoluje jít po nevynucených chybách Lvů na útoku Jihostroji do vedení, 4:6. Po M. Kriškově esu jde Jihostroj do trháku, 7:10. Nervozita kolem sporného míče je veliká, ale Jihostroj stále udržuje několikabodový náskok, vzápětí přidává Licek esem šestnáctý bod, 10:16. Lvi stahují, co jim síly stačí a po „moster“ bloku T. Kriška se nahrávači Jihostroje spouští krev z nosu. Náskok Jihostroje se ztenčil na jeden bod, 16:17. Trenér Zach musí tlak domácích zdržet time outem. Na druhé straně servisem odpovídá M. Kriško a za vedení Jihostroje (16:19) nutí trenéra domácích k oddechovému času. V koncovce vede Jihostroj 22:19, na domácí straně se přestává dařit domácímu univerzálovi Schoutenovi, ale Lvy táhne teď blokař McCarthy. Důležitý blok přidává Todua a Gabriel a je srovnáno 22:22. Trenér Zach si bere druhý time out. Výborný servis Girauda přisuzuje Jihostroji první setbol v třetím setu. Ten však není proměněn, ale Schouten kazí servis (23:25), Jihočeši snižují na 2:1 na sety a drama pokračuje.

Na začátku čtvrtého setu „úřaduje“ opět Schouten a Lvi se ujímají vedení 4:2. Michálek netrefuje hřiště (5:2), T. Kriško se nemýlí a udržuje Lvům tříbodový náskok, 8:5. Na druhé straně Licek udržuje Českobudějovickým šanci, 9:8. McCarthy přidává další projektil ze servisu (11:8), následující neskutečná výměna dává Lvům čtyřbodový náskok (12:8) a trenér Jihostroje si musí vzít první time out. van Schieho střídá M. Kriško, tento tah trenérovi Zachovi v minulém setu vyšel. V tomto setu to zatím nevychází a Lvi mají po druhém českobudějovickém time outu pohodlný náskok 15:9. Ze strany Jihostroje to začíná být křeč a náskok Lvů stále roste. M. Kriško to ještě nechce zabalit a snižuje servisem na 16:13 a time out si berou Lvi. Do koncovky jdou Lvi s pohodlným náskokem 20:15 a titul mají na „dohled“. Giraudo ještě esem snižuje (20:17) a trenér Barrial si bere poslední time out. Opět Licek tlačí na servisu a náskok Lvů se snížil na 21:19. Hrubá chyba Stoiloviče dává Schoutenovi možnost dalšího servisu a blok Toduy Lvům první mečbol. A další blok Toduy ukončuje letošní UNIQA extraligu mužů. Mistři ČR pro sezónu 2022/2023 jsou Lvi Praha. Nejlepším hráčem posledního zápasu letošní sezóny je po zásluze vyhlášen blokař domácích Lvů, McCarthy.

Autor: Jiří Carba (CVF.cz)

Ohlasy

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): Jsem rád, že u tohoto historického momentu můžu být. Byla to velká zodpovědnost, už když jsem přišel. První rok byl vyhlášen útok na titul, loni jsme to nedali o dva body, esem o pásku. To byla pro mě asi nejhorší chvíle ve volejbale, špatně jsem to nesl. Teď se to maže. Extraliga je vyrovnanější, hraje se od prvního kola play-off a musíme bojovat hned od začátku. Když jsem hrál v Liberci, tak ve čtvrtfinále jsme zápasy vyhrávali tři nula. Takže je to ubojovanější, jsme víc vyždímaní. Je to můj první titul v roli kapitána a strašně moc to pro mě znamená. Jsem hrdý na náš tým, že jsme to zvládli, a že jsem jako kapitán dotáhl tým až k titulu.

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): My jsme sérii skvěle začali v domácím prostředí před nejlepšími fanoušky v republice. Nicméně tempo od druhého zápasu začala diktovat Praha, ač to bylo velice vyrovnané. Já si vážím každé medaile, protože vidíme poslední roky, že extraliga se neuvěřitelně srovnává. Teď pochopitelně převládají horší emoce a smutek, což je logické, když je člověk blízko tomu, že může něco zvednout nad hlavu. Myslím si ale, že všichni postupem času opravdu doceníme to druhé místo, protože s Libercem jsme ze sebe vydali úplně všechno.