Shrnutí zápasu 16. 11. 2023

V Beskydech potvrdil Jihostroj roli favorita

Při nepříznivé bilanci na hřištích soupeřů musely České Budějovice ve Frýdku-Místku uspět. V prvním setu Jihostroj dominoval, od druhého se však i domácí Beskydy dostaly do formy a výsledkem byly těsné koncovky ve druhé a třetí sadě. V obou případech však prokázali kvalitu Jihočeši, kteří si tak před vstupem do Ligy mistrů připisují důležité tři body do extraligové tabulky.
6. kolo, čt 16. 11. 2023, 18:00
Black Volley Beskydy
VK Jihostroj České Budějovice
0:3
16:25, 23:25, 27:29

Black Volley Beskydy: Mišek, Koloušek, Goncalves Guinmaraes, Sztolarik, Benda, Danylov, libero Krejčíček. Střídali: Perry, Hilšer, Mečiar, Přibyl, libero Míček

VK Jihostroj České Budějovice: Ondrovič, Carísio, Balabanov, Sedláček, van Schie, Luengas, libero Michálek. Střídali: González a Emmer

Nejvíce bodů: Benda 16, Mečiar, Perry a Danylov všichni 6 – van Schie 18, Luengas 15, Sedláček 7

Útoky: 29:36

Esa: 4:3

Bloky: 11:8

Chyby soupeře: 22:32

Rozhodčí: Grabovský a Peloušek

Diváci: 215

Vstup do zápasu se povedl lépe Jihostroji a postupně rozdíl ve skóre narůstal. Když hosté odskočili domácím až o pět bodů, bere si domácí trenér Provazník za stavu 8:13 oddechový čas. Ale ani jeho taktické rady domácímu týmu nepomohly a hosté dál postupně navyšovali vedení. Jihočeši se mohli opřít jak o svůj kvalitní servis, který dělal domácím přihrávačům značné problémy, tak o dobře zorganizovanou obranu v poli i na síti. Ani dvojstřídání nahrávače a univerzála domácích (do hry poprvé v zápase zasahují Perry a Hilšer) již nezměnilo nepříznivý vývoj setu a Budějovice v poklidu dohrávají set, ve kterém vítězí 25:16.

Do druhého setu nastoupili domácí se změnou v základní sestavě, Sztolarika nahradil na postu univerzála Perry a od začátku to vypadalo, že ze sebe shodili nervozitu, která je svazovala v prvním setu, což se projevilo jak předvedeném výkonu, tak i ve skóre. Dalším oživením byl příchod domácího smečaře Mečiara. Ve střední části se při Guimaraesově podání ujímají domácí poprvé vedení 15:14, ale Jihostroj nekompromisním útokem Sedláčka srovnává. Hosté na rozdíl od prvního setu výrazně více kazí podání, což hraje domácím do karet. Po dvou nevynucených chybách Beskyd sice Jihostroj odskakuje na 20:17, Danylov si však útokem středem bere podání zpět na svou stranu. To za něj jde odehrát mladíček Přibyl, který se úkolu zhostil na výbornou, domácí snižují na 19:20. Dramatickou koncovku ukončuje ulívkou hostujícím Luengas a Jihostroj vede 2:0.

Třetí set začali lépe domácí. Při Perryho podání vedou 9:7 a přichází oddechový čas hostí. Při Balabanově podání naopak bodově odskakují hosté a hru přerušuje domácí trenér. Do koncovky oba trenéři míchají sestavami. Drama a boj o každým míč až do konce setu. Jihostroj má mečbol, ale Benda útočí nekompromisně z hlavního kůlu, srovnáno 25:25. Perry skvělý servis, Beskydy setbol 26:25. Vzápětí Sztolarik zablokován, je srovnáno. Perry útočí a získává další setbol 27:26, který odvrací hostující van Schie útokem z handy. Luengas přímým bodem zařizuje druhý mečbol hostí, který proměňuje úspěšný budějovický blok. Jihostroj si z Beskyd odváží tři body za výhru 3:0.

Autor: Alice Zemanová (Black Volley Beskydy)

Ohlasy

Marek Perry (kapitán Black Volley Beskydy): První set byl z naší strany takový nervózní a trochu utlumený. Do druhého setu jsme trošku prostřídali a myslím si, že volejbal to nebyl z obou stran úplně nejhezčí. Hrálo se defenzivně a záviselo čistě na tom, kdo se více opře do servisu a kdo se toho nebál v koncovce. Myslím, že jsme si set zasloužili, ale gratuluji soupeři.

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): Zasloužené tři body pro Budějovice, které byly většinu zápasu lepší na servisu a agresivnější v dohrávce vysokých míčů. My jsme udělali víc nevynucených chyb, než bych si představoval. Na druhou stranu nemůžeme čekat, že v každém zápase s týmy z první čtyřky budeme získávat body. Od kluků to byl výkon dle mého opět zajímavý, možná nám chybělo pět procent našeho výkonu proti Kladnu. Pokud bychom to dokázali udržet stejně, tak si myslím, že bychom minimálně jeden set urvali a zápas by mohl být zase o něco zajímavější.

Eduardo Carísio (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Poslední zápas hrály Beskydy 2:3 s Kladnem, a tak jsme věděli, že to jednoduché nebude. Nakonec jsme zápas zvládli a jsou z toho dobré tři body. Potřebujeme vyhrávat i venku, takže jsme za to moc rádi.

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Vyhráli jsme pro nás velmi důležitý zápas, obzvlášť tady v Beskydech po velmi dlouhém cestování. Jsem rád, že jsme zvládli ve druhém a třetím setu dvě těžké koncovky. Gratuluji klukům a jdeme do dalšího zápasu.