volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 27. 1. 2024

Jihostroj neuhrál v Benátkách ani jeden set

V Benátkách nad Jizerou došlo k velkému překvapení. České Budějovice byly jasným favoritem proti předposlednímu celku tabulky, ten však od začátku vedl a dokonale využil výhody domácího prostředí. Trenér Kowal točil sestavou a na hřiště pustil i čerstvou blokařskou posilu Okoliće. Nic nepomohlo a Jihostroj tak prohrál potřetí v řadě.
20. kolo, so 27. 1. 2024, 18:00
VK Benátky nad Jizerou
VK Jihostroj České Budějovice
3:0
28:26, 25:16, 25:22

VK Benátky nad Jizerou: Sorra, Pokopec, Švandrlík, Křesťan, Šulista, Patočka, libero Kotek

VK Jihostroj České Budějovice: Sedláček, Carísio, Leština, Ondrovič, van Schie, Luengas, libero Kovařík. Střídali: Balabanov, González, Emmer, Okolić

Nejvíce bodů: Křesťan 15, Šulista 11, Pokopec 9 – González 16, Luengas 13, Sedláček 4

Útoky: 33:33

Esa: 5:1

Bloky: 6:7

Chyby soupeře: 34:23

Rozhodčí: Činátl a Dmejchal

Diváci: 301

Komentář

Při podání domácího kapitána Filipa Křesťana začíná mít domácí družstvo více ze hry (7:5 – 2x eso). Tříbodové vedení Benátky přivítaly po nedorozumění nahrávače Jihostroje se svým středovým hráčem, který míč minul, a domácí již vedou 11:8. Neuvěřitelná bojovnost domácích volejbalistů v poli a hlavně bezchybná hra na útoku přináší ovoce, a když Vojtěch Patočka zastaví útok Jihostroje, náskok domácích opět narůstá (14:10). Rozhodující úder zasazují Benátky Jihostroji při podání nového muže na nahrávce v dresu Benátek (Tomas Sörra). Třemi body v řadě již domácí vedou 20:14 a s Jihostrojem to nevypadá dobře. Až za stavu 22:16 začíná Jihostroj zásluhou kvalitního bloku náskok Benátek snižovat. Pouhý bod již chyběl Jihostroji k vyrovnání, ale zkažené podání dovoluje domácím získat první setbol utkání (24:22). V dramatické koncovce zodpovědnost na sebe vzal Filip Křesťan, který se prosadil přes vysoký dvojblok Jihostroje, a domácí jsou ve vedení 1:0 na sety.

Po změně stran hosté působí velmi zakřiknutě a Tomas Sörra svým kvalitním podáním posílá Benátky do vedení 4:0 a Jihostroj k prvnímu time druhé sady. Benátky hrají obětavě v poli a vrací i neuvěřitelné míče zpět na stranu Jihostroje a ten začíná kazit na útoku. Dvě smeče do autu a Benátky odskakují na 9:4. Po dalším přímém bodu z podání již domácí hráči vedou sedm bodů (16:9 - eso Tomas Sörra) a s velkým náskokem spěchají k prvnímu setbolu. Ten přichází již za stavu 24:16 po zkaženém podání, které končí v síti. Hned první setbol proměňuje Patrik Pokopec důraznou smečí z hlavního kůlu a domácí se radují, protože dnes již s prázdnou neodejdou, protože vedou 2:0 na sety.

Po vyrovnaném úvodu třetího dějství přichází na podání Filip Křesťan a opakuje se situace z prvního setu. Čistým esem zvyšuje na 7:5, a když Daniel Šulista velice chytře lobuje přes blok do rohu zóny jedna, domácí jsou ve vedení o tři body (8:5). Jihostroji se podařilo při podání Koloyana Balabanova přejít do nepatrného vedení (10:12 – eso a Alejandro Miguel González Rodríguez na útoku a aut Benátky), ale domácí hráči velmi rychle přechází zpět do vedení. Po úspěšném bloku Pavla Švandrlíka již vedou 14:13 a Jihostroj před sebe nepouští. Po vyrovnaném průběhu prostřední části setu se v koncovce začíná prosazovat domácí obrana na síti a na jednom postavení svěřenci Aleše Dittricha získávají pět bodů v řadě, které jsou pro koncovku utkání rozhodující (21:16). Řada zkažených podání nás posouvá až do konce utkání, protože mečbol si v negativním případě připsala nová posila Jihostroje Aleksandar Okolić. První mečbol si Benátky zkazily stejnou činností samy a další zkažené podání (Alejandro Miguel González Rodríguez) nám utkání ukončuje a co se nyní děje v hledišti a na palubovce, radost pohledět. Předposlední tým vítězí v dnešním utkání nad favoritem z jihu Čech bez ztráty setu.

Autor: Zdeněk Šolc (VK Benátky nad Jizerou)

Ohlasy

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou): Bylo to ohromně těžké, ač to vypadalo jednoduše. My jsme upřímně řečeno takovýto zápas potřebovali, protože týmy okolo nás trhly body z těžkými soupeři, a to se nám teď podařilo poprvé. Jsem pyšný na tým, protože šlapal neskutečně. Ani v horších chvílích jsme se nepoložili. To už se objevovalo i posledně na Kladně, ale tam to body nepřineslo. Doufám, že takto to bude pokračovat a potažmo, abychom pro nás důležité zápasy s družstvy okolo nás v tabulce hráli takhle s uvolněnou hlavou.

Jakub Koloušek (asistent trenéra VK Benátky nad Jizerou): Pro nás obrovská radost, gratulace klukům. Perfektní fanoušci, výborná obrana. Budějovice nehrály špatně, my jsme je donutili k této hře. Vítězství je na naší straně. Co k tomu ještě dodat? Tři body pro nás jsou zlaté a doufám, že v tomto výkonu budeme pokračovat.

Matěj Emmer (nahrávač VK Jihostroj České Budějovice): Nejraději bych co nejrychleji zapomněl. Asi to byl z naší strany nejhorší kolektivní výkon. Neodehráli jsme, co jsme si řekli, jak na útoku, tak na servisu. Vše se nám sesypalo a domácí nás tlačili a vyšlo jim to. Gratulujeme.

Petr Kohout (asistent trenéra VK Jihostroj České Budějovice): Pro nás nečekaná prohra, ale zasloužené vítězství Benátek. Takhle vlažně nemůžeme začínat zápasy. Benátky se chytly a šanci vzaly za pačesy od začátku zápasu. Dělaly méně nevynucených chyb.

tabulka UNIQA extraliga 2023/24

# TÝM Z BODY
1. Lvi Praha 22 59
2. Kladno 22 53
3. Liberec 22 50
4. Karlovarsko 22 47
5. Jihostroj 22 46
6. Příbram 23 35
7. Odolena Voda 22 28
8. Brno 23 26
9. Beskydy 22 25
10. Benátky n. J. 22 18
11. Ústí nad Labem 22 16
12. Ostrava 22 15
13. Zlín 22 14
kompletní tabulka

Další články

Aktuální zpráva 28. 02. 2024

Čtvrtek od 18:00 – Ústí nad Labem vs. Jihostroj

Shrnutí zápasu 24. 02. 2024

Jihostroj vyhrál v Příbrami a zůstává ve hře o třetí místo