Shrnutí zápasu 3. 2. 2024

Jihočeši vezou ze Zlína všechny tři body

V součtu extraligy a Českého poháru prohrál Jihostroj tři zápasy v řadě a ve Zlíně tak nutně potřeboval získat plný počet bodů. České Budějovice vyhrály poměrně hladce první dva sety a plnily roli favorita. Ve třetí sadě sice nezvládly koncovku, ale kýžené tři body stvrdily vítězstvím ve čtvrtém setu. Hned ve čtvrtek přivítá Jihostroj na jihu Čech Beskydy.
21. kolo, so 3. 2. 2024, 17:30
VSC Fatra Zlín
1:3
18:25, 18:18, 25:22, 23:25

VSC Fatra Zlín: Truong, Kozák, Čechmánek, Římal, Toman, Pražák, libero Viceník. Střídali: Žák a Šulc

VK Jihostroj České Budějovice: Balabanov, Okolić, González, Luengas, Sedláček, Carísio, libero Kovařík. Střídali: Ondrovič, van Schie a Emmer

Nejvíce bodů: Žák 13, Toman 12, Čechmánek 11 – González 26, Luengas 19, Okolić 14

Útoky: 45:63

Esa: 6:4

Bloky: 9:10

Chyby soupeře: 24:20

Rozhodčí: Možnár a Ištvanech

Diváci: 520

Začátek utkání byl vyrovnaný, oba týmy dobře přihrávaly a tím pádem i ztrátovaly. Za stavu 9:10 se postavil na podání hostující Balabanov a i přes dva oddechové časy domácích a klasické dvojstřídání opustil pozici po vlastní chybě až za stavu 9:19. V této fázi se domácím hráčům nedařilo na přihrávce a tím trpěl i útok. V dalším průběhu se Fatra zlepšila a po úpravě stavu na 16:22 si vzal hostující trenér první oddechový čas. Koncovka setu však byla v jasně režii Jihostroje, který proměnil druhý setbol zkaženým podáním Pražáka.

Začátek druhého setu hráči Fatry nezachytili, již za stavu 1:4 musel trenér Sklenář zakročit prvním oddechovým časem. Hned na to vyměnil na postu diagonálního hráč Římala Žákem. Hra se vyrovnala, domácí postupně dotahovali náskok soupeře a za stavu 14:13, po esu Čechmánka, si vzala lavička hostů první oddech. V dalším průběhu setu již dominovali hráči Jihostroje, zvyšovali náskok až na sedm bodů a druhý setbol proměnili útokem Okolice.

Ve třetím setu hosté polevili a domácí hráči převzali iniciativu. Trenér hostů Kowal musel hráče uklidnit a za stavu 12:9 sáhl po prvním oddechu. Za vedení Fatry 14:9 došlo na straně Jihostroje na postu univerzála, chybujícího Gonzalese nahradil van Schie. Hra se opět vyrovnala a do koncovky šly týmy za nerozhodného stavu 20:20. Samotnou koncovku zvládli výborně hráči Fatry, když set ukončil van Schie útokem do autu.

Čtvrtý set začali pro změnu lépe hostující hráči, postupně zvyšovali náskok a za stavu 11:15 si vzala domácí lavička první oddech. Domácí se uklidnili a po snížení náskoku, za stavu 19:20, sáhl trenér Kowal po oddechovém čase. Dramatickou koncovku zvládli lépe hráči z Českých Budějovic a po výhře 23:25 si odváží cenné tři body.

Autor: Ivan Dostál (VSC Fatra Zlín)

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): Na začátku se nám moc nedařilo, ale v průběhu jsme se zvedli. V koncovce čtvrtého setu jsme udělali několik zbytečných chyb, a to nás stálo body.

Zdeněk Sklenář (trenér Fatra Zlín): Měli jsme slabší začátek, ale na konci jsme odehráli dva vydařené sety. Škoda, že jsme to nedotáhli do tie-breaku, ale i tak se domnívám, že nejsme na špatné cestě. Musíme čekat na zisk důležitých bodů.

Eduardo Carísio (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Každý venkovní zápas v extralize je těžký. V posledním kole jsme hráli velmi špatně v Benátkách, a navíc jsme měli v týmu opravdu ošklivé zranění, což nás poznamenalo. Teď už věřím, že našeho výkony půjdou nahoru.

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Byli jsme trochu nervózní, protože z posledních dvou zápasů jsme měli jen jeden bod. O to důležitější pro nás byl zápas ve Zlíně. Jsme šťastný, že jsme získali tři body. To je nejdůležitější. Musíme se soustředit na další zápasy a dál se zlepšovat, protože ještě nehrajeme tak dobře, jaký je potenciál našeho týmu. Máme hodně zápasů za sebou a na týmu se určitě podepisuje únava. Doufám, že teď bude čas zregenerovat a lépe se připravit na další zápas. Jsme si jistý, že výkony budou lepší.