Shrnutí zápasu 2. 3. 2024

Jihostroj ve slavnostním duelu smetl Duklu 3:0 a play-off začne doma

V posledním zápase základní části bojovaly České Budějovice o čtvrté místo v tabulce a Liberec o druhé. Ve svém nejsilnějším složení však nastoupili pouze Jihočeši, kteří měli také celý zápas pod kontrolou a zvítězili překvapivě hladce 3:0. Jihostroj tak bude začínat play-off 14. března proti Karlovarsku v domácím prostředí. Plná Sportovní hala se po zápase rozloučila s dojatými legendami klubu Martinem Kryštofem a Tomášem Filou.
25. kolo, so 2. 3. 2024, 16:00
VK Dukla Liberec
3:0
25:18, 25:17, 25:17

VK Jihostroj České Budějovice: Sedláček, Carísio, Luengas, Okolić, González, Balabanov, libero Kovařík. Střídal: Leština

VK Dukla Liberec: Suda, Staněk, Jemeljanovs, Nivaldo, Ureňa, libero Pavlíček. Střídal: libero Maar

Nejvíce bodů: Luengas 15, González 13, Okolić 12 – Nivaldo a Jemeljanovs oba 9, Suda 7

Útoky: 38:29

Esa: 6:2

Bloky: 12:2

Chyby soupeře: 19:19

Rozhodčí: Krtička a Rychlík

Diváci: 1352

Na začátku prvního setu slavnostního utkání se hrál vyrovnaný volejbal. Domácí chvíli vedli, ale Liberečtí vždy dokázali srovnat. Jihostroj poslal na hřiště to nejlepší, zatímco Liberec nechával některé své stabilně hrající opory jen na lavičce. Domácí Budějovice si vzaly vedení za stavu 14:12, 17:14 a 20:15. To už byl solidní náskok, který Jihočeši v poklidu udrželi a vyhráli první sadu 25:18.

Od začátku druhého dějství byli spokojenější fanoušci Jihostroje, který držel otěže zápasu ve svých rukou. Domácí dobře kombinovali, ze souhry s nahrávačem Carísiem profitovali Okolić, Luengas i González. Českobudějovičtí byli lepší i ve druhém setu, který vyhráli 25:17. Ze druhé sady však nic neměli dvě legendy domácího klubu Martin Kryštof a Tomáš Fila, kteří svou autogramiádu ze začátku první přestávky museli protáhnout až do samotného konce druhého setu.

Ve třetí setu opět vedl Jihostroj, který měl za stavu 15:11 už poměrně slušný náskok na to, aby mohl pomýšlet na ukončení zápasu ve třech setech. Rozjel se zejména smečař Luengas, který zaznamenal jen ve třetím setu sedm bodů. Zdatně mu se třemi bloky sekundoval blokař Okolić, který svým povzbuzováním mohutně hnal Jihostroj k ukončení zápasu už ve třetím setu. To se nakonec povedlo. Jihostroj zvítězil překvapivě hladce 3:0 a po utkání připravil dvacetiminutovou rozlučku pro Martina Kryštofa a Tomáše Filu, kterou doprovázel mohutný potlesk zaplněné Sportovní haly.

Michael Kovařík (libero VK Jihostroj České Budějovice): Krásné utkání. Zápasy s Duklou jsou už tradiční derby a my jsme ho vyhráli 3:0. Nedělali jsme takové chyby, jaké děláme běžně. Byla to rychlá a zasloužená výhra před výborným publikem. Hala byla plná k prasknutí, a to nám moc pomohlo.

Petr Kohout (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Jsme moc rádi, že se nám poslední zápas základní části nad míru povedl. Trochu nás zaskočil Liberec sestavou, kterou nasadil. To ale nemělo vliv na náš předvedený kvalitní výkon. Splnili jsme cíl a pojistili jsme si čtvrté místo po základní části.

Radek Suda (smečař VK Dukla Liberec): Soupeř nás přehrál servisem a kvůli tomu jsme nebyli schopní založit dobrý útok. Jedeme domů bez bodu, ale naše myšlenky už směřují k play-off.

Martin Démar (trenér VK Dukla Liberec): Svým způsobem jsme rádi, že to máme za sebou. My jsme věděli, že skončíme třetí. Odehráli jsme totiž skvělý zápas proti Kladnu a už jsme neměli tolik sil na to se pokusit o výhru ještě tady v Českých Budějovicích. Takže se v klidu nachystáme na play-off s Příbramí.