Shrnutí zápasu 9. 1. 2024

První vítězství v Lize mistrů! Šance na postup žije

Jihostroj měl před zápasem nůž na krku, cokoliv jiného než vítězství by totiž znamenalo umístění na posledním místě ve skupině a konec v evropských pohárech. Jihočeši však potvrdili fantastickou formu na domácím hřišti a Němce doslova smetli výsledkem 3:0. O postupujícím do další fáze pohárů tak rozhodne příští středu domácí duel s Guaguas.
Liga mistrů, sk. – 5, út 9. 1. 2024, 17:00
SVG Lüneburg
3:0
25:16, 25:19, 25:23

VK Jihostroj České Budějovice: Carísio, Balabanov, Taylor-Parks, González, Luengas, Ondrovič, libero Kovařík. Střídali: Sedláček a van Schie

SVG Lüneburg: Leeson, Elgert, Elser, Knigge, Ketrzynski, Röhrs, libero Worsley. Střídali: Mohwinkel a Kunstmann

Nejvíce bodů: Luengas 20, González 14, Ondrovič a Balabanov oba 7 – Ketrzynski 16, Röhrs 6, Mohwinkel a Knigge oba 5

Útoky: 46:30

Esa: 7:1

Bloky: 4:4

Chyby soupeře: 18:23

Rozhodčí: Ozbar a Stoica

Diváci: 1068

Začátek prvního setu vyšel lépe domácím. Po dvou nevynucených chybách hostí se Jihostroj ujímá vedení 5:3. Domácím funguje obrana na síti zvyšují svůj náskok na 7:4. Soupeř se zatím nemůže trefit do kurtu a Jihostroj odskakuje na nadějných 10:5. Trenér Hübner si bere první oddychový čas. Jihostroj je na side outu bezchybný a následně esem zvyšuje náskok na 12:6. Zaplněná hala žene domácí za vítězstvím v prvním setu a palubovce hlavně kvalitním útokem domácí navyšují náskok až na 15:8. Jihočeši si pomáhají kvalitním servisem a jdu do koncovky s luxusním náskokem 19:11. Na síti se blokem prosazuje i nahrávač Carisio, 20:12. Hosté trefili 2x servis, ale domácí si nepřesným příjmem poradil a riskantní nahrávka středem vyšla. Jihostroj na side outu stále bez chyb a udržuje si v koncovce osmibodový náskok, 23:15. Set uzavírají hosté zkaženým podáním, 25:16.

Na začátku druhého setu si oba soupeři „drží“ své podání, 5:5. Bohužel dvě nevynucené chyby domácích posílají hosty do vedení 7:5. Jihostroj stahuje hlavně kvalitní obranou v poli a nebojácnou hrou na útoku po úspěšné obraně, 9:9. Kovařík „chytá“ další neskutečný míč a Gonzáles se na útoku nemýlí. Když eso přidává Balabanov, musí si trenér hostů vzít první time out za stavu 12:9 pro Jihočechy. Už to vypadalo na pětibodový náskok domácích, ale hrubé nedorozumění v míči zadarmo dává hostům ještě šanci, 14:12. Luengas přidává další eso a Jihostroj se blíží koncovce s čtyřbodovým náskokem 16:12. Trenér Luneborgu se bere druhý time out. Odpověď Luengase je další eso, 17:12. Až jestřábí oko přiřklo eso hostům, kteří snižují na 14:17. Další výzva připisuje bod hostům. Nicméně bezchybný příjem a následný nechytatelný útok z pipu udržuje domácí v luxusním náskoku před koncovkou, 19:15. Luengas na dohraném balónu opět odvážný a náskok se zvyšuje, 21:16. A opět Luengas, šikovně strženou lajnou, přidává další bod. Luengas pomalu dohrává druhý set svým nekompromisním útokem,22:18. Setbol připravuje nahrávač Carisio drzou ulívkou na druhou. Set ukončuje Gonzáles po Kovaříkově zákroku v poli odvážným útokem.

Na začátku třetího setu je vidět, že hosté vše vsadili na servis a podávají na hraně rizika. Nicméně vše jim také nevyjde a domácí přijímači zatím „drží“, 4:4. Naopak Luengas přidává další eso, 6:4. Neúnavný budějovický kotel žene domácí a ti si udržují malý náskok, 9:7. Zázračný míč chytil američan Knigge a je srovnáno 9:9. Bojovnost v poli dnes zdobí domácí a když se připočte i trochu štěstí jde Jihostroj do vedení 13:11. Stav srovnává opět servis hostů na hraně rizika, 13:13. Nervozita stoupá, žlutou kartu dostává lavička hostů za stavu 15:15. Vypadá to, že se nám blíží první vyrovnaná koncovka 20:20. Slovní potyčka Horsem a Gonzalesem nutí trenéra hostů k oddychovému času, dusno se dá „krájet“, 21:21. Gonzáles dává domácím dva mečboly nebojácným útokem, 24:22. Balabanov z těžké nahrávky ukončuje zápas a drží šance Jihostroje v cestě pohárovou Evropu.

MVP zápasu je zaslouženě vyhlášen Ignacio Luengas. Utkání rozhodl bezchybný příjem a hlavně odvážná hra domácího Jihostroje na útoku. Bouřlivý stand up ovation celé haly patří domácím hráčům zaslouženě. Skalp momentálně třetího celku německé bundesligy se cení.

Autor: Jiří Carba

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Měl jsem trochu obavy, protože v první zápase Lüneburg skvěle podával a my jsme měli problémy s příjmem. Nakonec jsme ale od prvního setu začali dobře. Měli jsme spoustu příležitostí v útoku a ofenzivu jsme rozdělili mezi dva hráče – Ignacia Luengase a Alejandra Gonzáleze – to nám stačilo. Měli jsme i dobrou efektivitu na útoku. Rozhodovat o postupujícím v Lize mistrů bude příští týden zápas proti Guaguas. Je možné, že ani dvě vítězství nám nebudou stačit, ale z tohoto zápasu mám určitě radost a jsme spokojený s výkonem týmu.

Stefan Hübner (trenér SVG Lüneburgu): Vyhrál lepší tým. My jsme bohužel měli nulovou efektivitu na podání a pak je opravdu těžké hrát proti týmu s tak kvalitním nahrávačem. Občas jsme měli dobré momenty, ale nestačilo to. Nedařilo se nám ani na bloku, kdy nám soupeř často vytloukal bloky. To se pak těžko hraje. Nepodařilo se nám vytvořit žádné momentum, abychom zápas překlopili na naši stranu. Gratuluju Budějovicím.