volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 23. 4. 2024

Jihostroj sahal po titulu, ale nezvládl tie-break. Série pokračuje ve čtvrtek doma

Jedenáctý mistrovský titul pro České Budějovice byl na dosah. Třetí bitvu sice rozehráli v domácím prostředí lépe Lvi, ale Jihostroj utkání otočil a za stavu 2:1 na sety byl už blízko vítězství. Jihočeši se však šance zalekli, Pražany pustili do hry a nezvládli ani tie-break. Finálová série bude pokračovat ve čtvrtek na jihu Čech, kde Jihostroj opět požene do posledního místa vyprodaná Sportovní hala.
Finále – 3, út 23. 4. 2024, 17:00
VK Lvi Praha
VK Jihostroj České Budějovice
3:2
25:18, 21:25, 20:25, 25:15, 15:10

VK Lvi Praha: McCarthy, Kollátor, Estrada, Crer, Janouch, Madsen, libero Moník. Střídali: Schouten, Vodička, Thiel, Čech, libero Tláskal

VK Jihostroj České Budějovice: Sedláček, Carísio, Luengas, Okolić, van Schie, Balabanov, libero Kovařík. Střídali: Leština, Emmer, Ondrovič, Zelenka, Pitner

Nejvíce bodů: Kollátor 25, Madsen 16, Crer 12 – van Schie 22, Luengas 15, Sedláček a Okolić oba 9

Útoky: 61:60

Esa: 8:1

Bloky: 9:7

Chyby soupeře: 28:25

Rozhodčí: Rychlík a Činátl

Nejlepší hráč: David Kollátor (Lvi Praha)

Stav série: 1:2

Komentář

Vstup do třetího finálového zápasu vychází lépe hostujícímu Jihostroji, který se po jednobloku ujímá vedení 3:2. Nicméně Kollátor, který překvapivě nastoupil do základní sestavy Lvů, se nemýlí a srovnává skóre. Postupem času, hlavně důrazem nad sítí, se domácí ujímají vedení 8:5. Kvalitním side outem obou týmů se první set dostává do své poloviny za vedení Lvů 14:10. Nad sítí vládnou domácí a trenér Kowal si bere první oddechový čas za stavu 10:15. Jihostroj posílá na hřiště na univerzála smečaře Leštinu a nahrávače Emmera - klasické dvojstřídání. A mladým se na jihočeské straně daří, snižují na 17:13. Do koncovky vstupují domácí hráči s pohodlným náskokem 20:15. Na příjem jde Lvům pomoci Vodička, protože po Estradovi Jihostroj „jde“. Pražané jsou i po nepřesném příjmu na útoku neomylní. Na servis přišel bombarďák Schouten, ale jeho dělový servis hosté „ustáli“, 22:18. Na sít se vrací Estráda, Vodička svoji „práci“ zvládnul na výbornou. Setbol připravil Lvům McCarthy blokem na Luengase. Set ukončuje Madsen nechytatelným servisem.

Druhý set začíná stejně jako ten první a nikdo ze soupeřů se „neutrhl“, 3:3. Nicméně Jihostroj na servisu přitlačil a domácím se vzdaluje, 3:6. Následující série zkažených podání pouze lehce posouvá set, 5:7. Lvi jsou nepřesní v balónech zadarmo, Janouchovi nejde kombinovat, Jihostroj brání útočníky Prahy a výsledkem je vedení Českých Budějovic 11:7. Kollátor ale velí k útoku dvěma esy, 10:11. Momentálně je to právě mladý Kollátor, který drží Lvy nad vodou, nicméně ti stále ztrácí na Jihočechy stále dva bod, 11:13. Trenér Barrial využívá dvou střídání a posílá na hřiště Schoutena s Thielem. A to funguje, je srovnáno, 14:14. Když je Schouten na servisu a Kollátor na síti, domácí se ujímají poprvé v tomto setu vedení 16:15. Na servisu ale úřaduje i českobudějovický smečař Balabanov a Jihostroj je opět dva body „nahoře“, 16:18. Na blok přichází Ondrovič a na servis Leština. Štěstí přeje při servisu Leštiny Jihostroji a ten jde do koncovky s tříbodovým náskokem, 17:20. Na hřišti se objevuje i Čech, který je hned úspěšný. Blok nyní nemohou Pražané překonat a stav je pro ně v druhém setu již kritický, 18:22. Jihostroj je na side outu nyní bezchybný, 19:23. Trenér Kowal si bere svůj poslední time out za stavu 20:23. První setbol hostům připravil nekompromisně van Schie. Ten ještě Lvi odvrátili, ale aut Crera z podání druhý set už ukončuje.

Jihostroj pokračuje v tlaku i v třetím setu a hned se ujímá vedení 4:1. Estrada se neprosazuje a na hřiště jde místo něj Čech. Lvům úplně „odešel“ příjem, prohrávají 2:6 a domácí trenér tlak Budějovic musí zastavit oddechovým časem. Jihočeši jsou na útoku trpěliví a stále si udržují slušný náskok, 4:9. Lvi sice bojují, ale jsou pod tlakem a trenér domácích opět sahá k time outu, stav 5:11 je pro domácí opravdu kritický. Jihočeši jednoznačně kralují na příjmu a jejich nahrávač Carísio má situaci pro kombinaci jednodušší než nahrávač domácích Janouch. Trenér Barrial opět používá klasické dvojstřídání. Nicméně nevynucené chyby domácích Jihostroji situaci hodně ulehčují, 9:16. Servis je cesta, jak zatlačit, to ukazuje Čech a snižuje na 11:16. Útok pipem je nyní odpovědí ze strany Českých Budějovic, 12:18. Jdeme do koncovky a náskok Jihostroje je dost velký, aby připustil ještě nějaké drama, 15:21. Překvapivě si nyní time out bere trenér hostů Kowal. Lvi dotahují, ale jestli už není pozdě, 18:22. Setbol Jihostroji připravil útokem z pipe neomylný Luengas. Set ukončuje v této sadě bezchybný van Schie.

Lvi nechtějí finálovou sérii ukončit v tomto setu a ve čtvrtém setu se ujímají vedení 6:3. Trenér Kowal na nic nečeká a zastavuje tlak Lvů oddechovým časem. Jihostroj snižuje (8: 6), ale opět to jsou nevynucené chyby domácích. Hrubka Okoliče posílá Lvy opět do čtyřbodového vedení a následně výborný servis Madsena do pětibodového, 12:7. Druhý time out si tak musí vybrat trenér Jihostroje Kowal. Jihočechům jako by odcházel servis, již čtvrtý zkažený v tomto setu udržuje domácím dostačující náskok, 14:9. Za stavu 16:12 dochází opět k dvojstřídání na straně Jihostroje, ale Emmer podání kazí. Crer následně „nachytal“ servisem Balabanova a toho hned střídá Zelenka, 18:12. Stejný taktický manévr používá i trenér domácích Barrial. Další chyba Jihočechů na servisu posílá Lvy do koncovky s pohodlným náskokem 19:14. Trénér Kowal poslal na hřiště lavičku, základ asi šetří do tiebreaku. Na hřiště se podíval Pitner i Ondrovič, 20:15. Jestli trenér Jihočechů nehází „flintu do žita“ brzo? Základní šestka hostů nyní odpočívá (23:15) a Lvi po vítězství 25:15 posílají utkání do rozhodujícího pátého setu.

Pátý set začíná Madsen esem do libera Jihočechů, domácí blok zastavuje van Schieho a Lvi vedou 3:1. Jihostroj servis po zkušenostech ze čtvrtého setu servis „šetří“, ale to cesta není. Za stavu 5:2 pro Lvy musí trenér Kowal využít první oddechový čas. Lvi cítí šanci a tlačí nyní, co to jde, a hlavně jsou odvážní. V polovině tiebreaku vedou 8:3. Jihostroj je úplně mimo, střídání kompletní šestky v koncovce čtvrtého setu nebylo asi úplně šťastné, 9:3. Jako by hráči Jihostroje vypadli z rytmu a ne, a ne se dostat zpět do zápasu. Sedláček kazí servis a Lvi mají pohodlný náskok 13:7. Svého spoluhráče napodobuje i českobudějovický kapitán Carísio a je tu mečbol pro Lvy. Crer útočí středem na zem, game over a jede se opět do Českých Budějovic. Závěr utkání ještě „okořenila“ bitka fanoušků Jihostroje, které musela zpacifikovat ochranka. Hráčem utkáním byl vyhlášen domácí univerzál David Kollátor.

Autor: Jiří Carba (CVF.cz)

Ohlasy

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): Asi nejtěžší zápas v sezoně. Nemáme moc čas trénovat, přemýšlet, co se stalo. Řekli jsme si toho hodně, ukázali jsme si toho na videu hodně. Zaplaťpánbůh, že se to povedlo. Ačkoliv jsme prohrávali 1:2 na sety, tak jsme se vrátili do zápasu a do série. Určitě jsme na tom líp než před zápasem. Měli bychom z toho těžit. Teď oni budou hrát doma před svým publikem. Říkají, že se jim tam hraje dobře, na druhou stranu ta hala je příjemná i pro soupeře. Je to pořád otevřené. Oni jsou o krok blíž. Uvidíme, jak se s tím poperou a jak se s tím popereme my.

Daniel Čech (smečař Lvi Praha): Dost psychicky náročné, vypjaté utkání. Jsem rád, že jsme ho zvládli v tie-breaku otočit. Čtvrtý set nás nakopl, víc jsme se semkli, začali jsme hrát víc jako tým. Tím, že jsme čtvrtý set vyhráli, tak to nás posunulo psychicky nahoru a řekli jsme si, že nesmíme dopustit, aby nám Budějovice odjely na začátku setu. Nám se podařilo jít do náskoku 7:4, a to potom rozhodlo. Já doufám, že nás to hodně nabudilo, protože to bude v budějovické hale potřeba. Ve čtvrtek to bude taky vypjaté.

Jan Suchý (asistent trenéra VK Jihostroj České Budějovice): Minimálně v prvních setech jsme odehráli dobrý zápas. Poslední dva sety bych pojmenoval jako strach z vítězství. Na hřišti máme hráče, kteří ještě titul nevyhráli. Ve čtvrtek nám zase pomůže vyprodaná Sportovní hala. Už se na to moc těšíme. Fanoušci doma v Českých Budějovicích nejsou náš sedmý, ale spíš desátý hráč na hřišti.

Oliver Sedláček (blokař VK Jihostroj České Budějovice): Bylo to blízko, prohráli jsme si to sami. Začali jsme se hádat mezi sebou a neustáli jsme to emočně. Můžeme být naštvaní jen sami na sebe. Ve čtvrtek musíme být pokorní a tahat za jeden provaz. Myslím si, že spousta fanoušků si přála, abychom finále ukončili doma.

Fotogalerie

tabulka UNIQA extraliga 2023/24

# TÝM Z BODY
1. Lvi Praha 24 65
2. Kladno 24 56
3. Liberec 24 53
4. Jihostroj 24 52
5. Karlovarsko 24 50
6. Příbram 24 35
7. Odolena Voda 24 31
8. Brno 24 27
9. Beskydy 24 25
10. Benátky n. J. 24 21
11. Zlín 24 20
12. Ostrava 24 17
13. Ústí nad Labem 24 16
kompletní tabulka

Další články

Aktuální zpráva 17. 06. 2024

Prodej permanentek na sezonu 2024/25 zahájen!

Aktuální zpráva 14. 06. 2024

Shrnutí změn v kádru pro sezonu 2024/25