Shrnutí zápasu 23. 4. 2024

Jihostroj sahal po titulu, ale nezvládl tie-break. Série pokračuje ve čtvrtek doma

Jedenáctý mistrovský titul pro České Budějovice byl na dosah. Třetí bitvu sice rozehráli v domácím prostředí lépe Lvi, ale Jihostroj utkání otočil a za stavu 2:1 na sety byl už blízko vítězství. Jihočeši se však šance zalekli, Pražany pustili do hry a nezvládli ani tie-break. Finálová série bude pokračovat ve čtvrtek na jihu Čech, kde Jihostroj opět požene do posledního místa vyprodaná Sportovní hala.
Finále – 3, út 23. 4. 2024, 17:00
VK Lvi Praha
VK Jihostroj České Budějovice
3:2
25:18, 21:25, 20:25, 25:15, 15:10

VK Lvi Praha: McCarthy, Kollátor, Estrada, Crer, Janouch, Madsen, libero Moník. Střídali: Schouten, Vodička, Thiel, Čech, libero Tláskal

VK Jihostroj České Budějovice: Sedláček, Carísio, Luengas, Okolić, van Schie, Balabanov, libero Kovařík. Střídali: Leština, Emmer, Ondrovič, Zelenka, Pitner

Nejvíce bodů: Kollátor 25, Madsen 16, Crer 12 – van Schie 22, Luengas 15, Sedláček a Okolić oba 9

Útoky: 61:60

Esa: 8:1

Bloky: 9:7

Chyby soupeře: 28:25

Rozhodčí: Rychlík a Činátl

Nejlepší hráč: David Kollátor (Lvi Praha)

Stav série: 1:2

Vstup do třetího finálového zápasu vychází lépe hostujícímu Jihostroji, který se po jednobloku ujímá vedení 3:2. Nicméně Kollátor, který překvapivě nastoupil do základní sestavy Lvů, se nemýlí a srovnává skóre. Postupem času, hlavně důrazem nad sítí, se domácí ujímají vedení 8:5. Kvalitním side outem obou týmů se první set dostává do své poloviny za vedení Lvů 14:10. Nad sítí vládnou domácí a trenér Kowal si bere první oddechový čas za stavu 10:15. Jihostroj posílá na hřiště na univerzála smečaře Leštinu a nahrávače Emmera - klasické dvojstřídání. A mladým se na jihočeské straně daří, snižují na 17:13. Do koncovky vstupují domácí hráči s pohodlným náskokem 20:15. Na příjem jde Lvům pomoci Vodička, protože po Estradovi Jihostroj „jde“. Pražané jsou i po nepřesném příjmu na útoku neomylní. Na servis přišel bombarďák Schouten, ale jeho dělový servis hosté „ustáli“, 22:18. Na sít se vrací Estráda, Vodička svoji „práci“ zvládnul na výbornou. Setbol připravil Lvům McCarthy blokem na Luengase. Set ukončuje Madsen nechytatelným servisem.

Druhý set začíná stejně jako ten první a nikdo ze soupeřů se „neutrhl“, 3:3. Nicméně Jihostroj na servisu přitlačil a domácím se vzdaluje, 3:6. Následující série zkažených podání pouze lehce posouvá set, 5:7. Lvi jsou nepřesní v balónech zadarmo, Janouchovi nejde kombinovat, Jihostroj brání útočníky Prahy a výsledkem je vedení Českých Budějovic 11:7. Kollátor ale velí k útoku dvěma esy, 10:11. Momentálně je to právě mladý Kollátor, který drží Lvy nad vodou, nicméně ti stále ztrácí na Jihočechy stále dva bod, 11:13. Trenér Barrial využívá dvou střídání a posílá na hřiště Schoutena s Thielem. A to funguje, je srovnáno, 14:14. Když je Schouten na servisu a Kollátor na síti, domácí se ujímají poprvé v tomto setu vedení 16:15. Na servisu ale úřaduje i českobudějovický smečař Balabanov a Jihostroj je opět dva body „nahoře“, 16:18. Na blok přichází Ondrovič a na servis Leština. Štěstí přeje při servisu Leštiny Jihostroji a ten jde do koncovky s tříbodovým náskokem, 17:20. Na hřišti se objevuje i Čech, který je hned úspěšný. Blok nyní nemohou Pražané překonat a stav je pro ně v druhém setu již kritický, 18:22. Jihostroj je na side outu nyní bezchybný, 19:23. Trenér Kowal si bere svůj poslední time out za stavu 20:23. První setbol hostům připravil nekompromisně van Schie. Ten ještě Lvi odvrátili, ale aut Crera z podání druhý set už ukončuje.

Jihostroj pokračuje v tlaku i v třetím setu a hned se ujímá vedení 4:1. Estrada se neprosazuje a na hřiště jde místo něj Čech. Lvům úplně „odešel“ příjem, prohrávají 2:6 a domácí trenér tlak Budějovic musí zastavit oddechovým časem. Jihočeši jsou na útoku trpěliví a stále si udržují slušný náskok, 4:9. Lvi sice bojují, ale jsou pod tlakem a trenér domácích opět sahá k time outu, stav 5:11 je pro domácí opravdu kritický. Jihočeši jednoznačně kralují na příjmu a jejich nahrávač Carísio má situaci pro kombinaci jednodušší než nahrávač domácích Janouch. Trenér Barrial opět používá klasické dvojstřídání. Nicméně nevynucené chyby domácích Jihostroji situaci hodně ulehčují, 9:16. Servis je cesta, jak zatlačit, to ukazuje Čech a snižuje na 11:16. Útok pipem je nyní odpovědí ze strany Českých Budějovic, 12:18. Jdeme do koncovky a náskok Jihostroje je dost velký, aby připustil ještě nějaké drama, 15:21. Překvapivě si nyní time out bere trenér hostů Kowal. Lvi dotahují, ale jestli už není pozdě, 18:22. Setbol Jihostroji připravil útokem z pipe neomylný Luengas. Set ukončuje v této sadě bezchybný van Schie.

Lvi nechtějí finálovou sérii ukončit v tomto setu a ve čtvrtém setu se ujímají vedení 6:3. Trenér Kowal na nic nečeká a zastavuje tlak Lvů oddechovým časem. Jihostroj snižuje (8: 6), ale opět to jsou nevynucené chyby domácích. Hrubka Okoliče posílá Lvy opět do čtyřbodového vedení a následně výborný servis Madsena do pětibodového, 12:7. Druhý time out si tak musí vybrat trenér Jihostroje Kowal. Jihočechům jako by odcházel servis, již čtvrtý zkažený v tomto setu udržuje domácím dostačující náskok, 14:9. Za stavu 16:12 dochází opět k dvojstřídání na straně Jihostroje, ale Emmer podání kazí. Crer následně „nachytal“ servisem Balabanova a toho hned střídá Zelenka, 18:12. Stejný taktický manévr používá i trenér domácích Barrial. Další chyba Jihočechů na servisu posílá Lvy do koncovky s pohodlným náskokem 19:14. Trénér Kowal poslal na hřiště lavičku, základ asi šetří do tiebreaku. Na hřiště se podíval Pitner i Ondrovič, 20:15. Jestli trenér Jihočechů nehází „flintu do žita“ brzo? Základní šestka hostů nyní odpočívá (23:15) a Lvi po vítězství 25:15 posílají utkání do rozhodujícího pátého setu.

Pátý set začíná Madsen esem do libera Jihočechů, domácí blok zastavuje van Schieho a Lvi vedou 3:1. Jihostroj servis po zkušenostech ze čtvrtého setu servis „šetří“, ale to cesta není. Za stavu 5:2 pro Lvy musí trenér Kowal využít první oddechový čas. Lvi cítí šanci a tlačí nyní, co to jde, a hlavně jsou odvážní. V polovině tiebreaku vedou 8:3. Jihostroj je úplně mimo, střídání kompletní šestky v koncovce čtvrtého setu nebylo asi úplně šťastné, 9:3. Jako by hráči Jihostroje vypadli z rytmu a ne, a ne se dostat zpět do zápasu. Sedláček kazí servis a Lvi mají pohodlný náskok 13:7. Svého spoluhráče napodobuje i českobudějovický kapitán Carísio a je tu mečbol pro Lvy. Crer útočí středem na zem, game over a jede se opět do Českých Budějovic. Závěr utkání ještě „okořenila“ bitka fanoušků Jihostroje, které musela zpacifikovat ochranka. Hráčem utkáním byl vyhlášen domácí univerzál David Kollátor.

Autor: Jiří Carba (CVF.cz)

Ohlasy

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): Asi nejtěžší zápas v sezoně. Nemáme moc čas trénovat, přemýšlet, co se stalo. Řekli jsme si toho hodně, ukázali jsme si toho na videu hodně. Zaplaťpánbůh, že se to povedlo. Ačkoliv jsme prohrávali 1:2 na sety, tak jsme se vrátili do zápasu a do série. Určitě jsme na tom líp než před zápasem. Měli bychom z toho těžit. Teď oni budou hrát doma před svým publikem. Říkají, že se jim tam hraje dobře, na druhou stranu ta hala je příjemná i pro soupeře. Je to pořád otevřené. Oni jsou o krok blíž. Uvidíme, jak se s tím poperou a jak se s tím popereme my.

Daniel Čech (smečař Lvi Praha): Dost psychicky náročné, vypjaté utkání. Jsem rád, že jsme ho zvládli v tie-breaku otočit. Čtvrtý set nás nakopl, víc jsme se semkli, začali jsme hrát víc jako tým. Tím, že jsme čtvrtý set vyhráli, tak to nás posunulo psychicky nahoru a řekli jsme si, že nesmíme dopustit, aby nám Budějovice odjely na začátku setu. Nám se podařilo jít do náskoku 7:4, a to potom rozhodlo. Já doufám, že nás to hodně nabudilo, protože to bude v budějovické hale potřeba. Ve čtvrtek to bude taky vypjaté.

Jan Suchý (asistent trenéra VK Jihostroj České Budějovice): Minimálně v prvních setech jsme odehráli dobrý zápas. Poslední dva sety bych pojmenoval jako strach z vítězství. Na hřišti máme hráče, kteří ještě titul nevyhráli. Ve čtvrtek nám zase pomůže vyprodaná Sportovní hala. Už se na to moc těšíme. Fanoušci doma v Českých Budějovicích nejsou náš sedmý, ale spíš desátý hráč na hřišti.

Oliver Sedláček (blokař VK Jihostroj České Budějovice): Bylo to blízko, prohráli jsme si to sami. Začali jsme se hádat mezi sebou a neustáli jsme to emočně. Můžeme být naštvaní jen sami na sebe. Ve čtvrtek musíme být pokorní a tahat za jeden provaz. Myslím si, že spousta fanoušků si přála, abychom finále ukončili doma.