volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 25. 4. 2024

Jihostroj v pětisetové bitvě přetlačil Lvy a slaví po pěti letech mistrovský titul!

V Českých Budějovicích zavládlo při finále extraligy volejbalové šílenství! Do posledního volného místečka vyprodaná Sportovní hala viděla parádní bitvu, která byla reklamou na volejbal. Jihostroj vedl 1:0 a 2:1 na sety, Lvi Praha však vždy dokázali vyrovnat. Koncovka nervydrásajícího tie-breaku už byla jen pro silné povahy. Jihostroj odvrátil mečbol za stavu 14:15 a před burácejícím publikem si zvrátil vítězství na svou stranu. Po pěti letech tak České Budějovice slaví zisk mistrovského titulu!
Finále – 4, čt 25. 4. 2024, 18:00
VK Jihostroj České Budějovice
VK Lvi Praha
3:2
25:21, 22:25, 25:17, 24:26, 17:15

VK Jihostroj České Budějovice: Luengas, Okolić, van Schie, Balabanov, Sedláček, libero Kovařík. Střídali: Leština, Ondrovič

VK Lvi Praha: Madsen, McCarthy, Kollátor, Čech, Crer, Janouch, libero Moník. Střídali: Schouten, Vodička, Thiel, Estrada

Nejvíce bodů: Okolić 21, Luengas 19, van Schie 17– Kollátor 29, Madsen 14, Crer 11

Útoky: 64:61

Esa: 4:8

Bloky: 20:11

Chyby soupeře: 25:24

Rozhodčí: Kovář a Grabovský

Nejlepší hráč: Kaloyan Balabanov (České Budějovice)

Konečný stav série: 3:2

Komentář

České Budějovice zažily před čtvrtým finálovým zápasem hotové šílenství. Už čtyři hodiny po spuštění prodeje vstupenek na zápas zmizelo prvních 1000 vstupenek a v den utkání zbývala v napěchované Sportovní hale už jen poslední místa. Už hodinu před začátkem utkání byla hala zaplněná a stálo se opravdu všude.

Hlasitá podpora bláznivě hnala Jihostroj v prvním setu. Nahrávač Carísio využíval nejčastěji Luengase s van Schiem, ale také několikrát zahrál pěkně středem přes Sedláčka a Okoliće. Zvláště Sedláček v prvním setu dostál své přezdívce Kraken, když ničil Prahu čtyřmi bloky. Zejména v této činnosti byli domácí dominantní a zvládli zkušeně také koncovku první sady – 25:21.

Do druhého setu si Jihostroj přenesl dobrou formu a jel na vlně. Carísio však postupně přestal využívat svého univerzála van Schieho a hrál téměř výhradně přes Luengase nebo středem. Domácí vedli ve druhé sadě už 18:12 a měli zdánlivě vyhráno. Jenže Lvi se rozjeli a Jihostroj se dostal do útlumu. Rozehrál se především univerzál Lvů Kollátor, kterému po druhém setu svítila v kolonce bodů patnáctka. Jihostroj v závěru ztratil vedení a hosté vyrovnali stav setů – 22:25.

Českobudějovičtí se i díky podpoře Sportovní haly nenechali položit nepovedeným závěrem druhého setu a ve třetí sadě byli od počátku agresivnější. Jihočeši byli v mírném vedení, i když dvakrát challenge neposvětila útok van Schieho a Lvi byli stále na dostřel. Hostující útočníky však několikrát zablokoval Jihostroj a v této činnosti nad sítí opět dominoval. Domácí měli v závěru setu bezpečný náskok a díky výhře 25:17 byli už jen jediný set od zisku mistrovského titulu.

Do čtvrtého setu Pražané změnili sestavu, do které naskočila velká útočná hrozba Elian Estrada. I tak začal lépe Jihostroj, který dokázal naopak využít Estradovi slabší činnosti, kterou je příjem. Jihočeši vedli 8:5, ale Lvi trpělivě drželi krok. Za stavu 11:13 už dokázali skóre otočit a v každé výměně bylo vidět, že hráči nechávají na hřišti úplně všechno. Lvi začali útočit s větší úspěšností a domácí tolik neblokovali. Závěr setu byl neuvěřitelně dramatický a hostům opět pomohl fantasticky hrající Kollátor dostat se do tie-breaku.

V pátém setu byli zpočátku lepší domácí. Každá výměna byla obrovsky intenzivní a hráči obou celků dělali všechno možné i nemožné pro zachycení jakéhokoliv i zdánlivě ztraceného balonu. Jihočeši se několikrát dostali do mírného vedení, ale Praha se vždy dotáhla. Když České Budějovice vedly 14:11 a měly triumf na dosah, celá hala byla na nohou. Jenže domácí zaváhali, Lvi skóre dotáhli a za stavu 14:15 měli dokonce mečbol. Závěr už byl jen pro silné povahy. Jihostroj si nakonec i díky parádnímu bloku Okoliće vzal vedení zpět a v nervydrásající koncovce zvítězil.

Jihostroj tak vybojoval mistrovský titul po pěti letech a celkově jedenáctý v historii klubu.

Nejlepším hráčem utkání se stal domácí smečař Kaloyan Balabanov, který zaznamenal v průběhu play-off úctyhodný progres.

Ohlasy

Michael Kovařík (libero VK Jihostroj České Budějovice): Pro mě je to nepopsatelný pocit. Atmosféra byla neuvěřitelná. Před dvěma lety jsem ukončil kariéru a generální manažer Robert Mifka mi zavolal, jestli bych to zkusil v Jihostroji po boku Martina Kryštofa. Za dva roky jsem se tady stal prvním liberem a vybojoval titul… Je to jako ve snu.

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Neuvěřitelný pocit. Není to můj první titul, ale každý z nich má jiný příběh. Před sezonou jsem netušil, jaká tu bude atmosféra. A teď musím smeknout, protože to je jako v Polsku. Děkujeme fanoušků, byla to pro nás opravdu neuvěřitelná pomoc.

Fynn McCarthy (blokař VK Lvi Praha): Dali jsme do toho všechno. Nemám slova pro to, jak se teď cítím. Jsem zklamaný. Ale je normální, že někdo musí skončit druhý. Sezona to ale byla úžasná a chtěl bych poděkovat fanouškům.

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): Dnes jsme měli šanci vrátit sérii do Prahy. Byli jsme hodně blízko, ale nebyli jsme dost blízko. Neměli jsme prohrát první zápas v Praze. Jet do Budějovic a muset vyhrát v této atmosféře je těžké. Dva nejlepší týmy byly ve finále. Myslím, že hlavně v prvních dvou zápasech byl Jihostroj lepší než my a v celé finálové sérii byl prostě o něco lepší.

Fotogalerie

tabulka UNIQA extraliga 2023/24

# TÝM Z BODY
1. Lvi Praha 24 65
2. Kladno 24 56
3. Liberec 24 53
4. Jihostroj 24 52
5. Karlovarsko 24 50
6. Příbram 24 35
7. Odolena Voda 24 31
8. Brno 24 27
9. Beskydy 24 25
10. Benátky n. J. 24 21
11. Zlín 24 20
12. Ostrava 24 17
13. Ústí nad Labem 24 16
kompletní tabulka

Další články

Aktuální zpráva 17. 06. 2024

Prodej permanentek na sezonu 2024/25 zahájen!

Aktuální zpráva 14. 06. 2024

Shrnutí změn v kádru pro sezonu 2024/25