Aktuální zpráva 17. 2. 2019

Jsme ve finále Českého poháru

Dlouho očekáváný závěrečný turnaj Českého poháru, který se letos již podruhé hraje systémem Final Four, byl na programu 16. – 17. února ve sportovní hale Klimeška v Kutné Hoře. Nedělní program s sebou nesl dvě semifinálová utkání. Tím prvním byl souboj loňského vítěze z Liberce a aktuálního lídra extraligové tabulky Českých Budějovic, o druhém finalistovi se rozhodovalo mezi Kladnem a Karlovarskem. V prvním z nich uspěl tým z jihu Čech, ve druhém pak kladenští Orli. Finále můžete sledovat v pondělí živě na ČT Sport od 19:15.

VK Dukla Liberec - VK Jihostroj České Budějovice 2:3 (17:25, 22:25, 25:21, 29:27, 12:15)

Sestavy:

Liberec: Pietruczuk, Holubec, Štokr, Šulista, Leikep, Biernat, libera Kunc, Kopáček. Střídali: Srb, Grut, Indra, Veselý

České Budějovice: Mach, Křesťan, Staples, Todua, De Amo, Michálek, libero Kryštof. Střídali:Šotola, Kupilík, Fila, Ondrovič

Ohlasy po utkání:

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Měli jsme špatný vstup do utkání, dělali jsme spoustu chyb, nevím, zda to bylo nervozitou nebo čím. Postupně jsme se vrátili do hry, protočili sestavou. Závěr už byl velmi dramatický, bohužel rozhodly dva balóny. O ty dva balóny byly Budějovice lepší. Gratuluji jim k postupu do finále.“

Aleš Správka (kapitán VK Dukla Liberec): „Nás mohou mrzet hlavně ty první dva sety, kdy jsme se hrozně dlouho dostávali do zápasu, to je škoda. Kdybychom hráli stejně koncentrovaně a týmově jako ten třetí a čtvrtý set, tak to utkání mohlo vypadat jinak. Budějovice měly štěstí, že jim mnohokrát vyšla challenge. Blahopřeju jim k vítězství. Jinak jsem rád, že od nás přijelo tolik fanoušků. Byli jsme překvapení, jak se zdejší hala zaplnila. A to se pak vždycky hraje perfektně.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Liberec nám daroval první set vlastními chybami, my jsme hráli poměrně slušně. Naše špatná vlastnost je, že pokud vedeme 2:0 na sety, tak většinou ve třetím setu darujeme dva tři body soupeři, no a Liberec se chytil a byl z toho pětisetový zápas se šťastným koncem pro nás. V pátém setu už rozhodují jen detaily. Za stavu 12:12 a autu Liberce jsem si vzal challenge hlavně jako time, který už jsem neměl. Takže spíš to byla znouzecnost, která vyšla.“

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „My jsme perfektně vstoupili do prvního setu, částečně jsme v tom výkonu pokračovali i v setu druhém. Ve třetím setu nás trochu opustila jistota na útoku, nebylo to ono. V pátém setu jsme si řekli, že už nemáme co ztratit a že do toho půjdeme naplno. Jsem rád, že sem do Kutné Hory přišli diváci zafandit volejbalu. Jsem moc vděčný našim fanouškům, kteří si udělali čas, vzali auta a přijeli fandit.“

Popis utkání:

Zpočátku bylo utkání velmi vyrovnané, první trhák připsal na stranu Liberce polský smečař Pietruczuk, když dvěma esy donutil trenéra Jihostroje Reného Dvořáka k prvnímu timeoutu, a to za stavu 8:5. Jihočeský celek však dokázal po oddechovém času zabrat a také díky chybám Liberce se dostal do vedení 9:10.  Za stavu 12:13 vyzkoušel trenér Dukly Michal Nekola již napodruhé možnost challenge - ta přinesla řadu spekulací, nakonec byl však uznán bod Jihostroji. Následný aut Honzy Štokra znamenal vedení Jihostroje již o tři body a následný timeout Liberce. Českobudějovickou plachtu španělského nahrávače De Ama dokázal odztrátovat až nově příchozí smečař Grut, Dukla tak snížila na 12:18. Ani návrat střídajících hráčů na straně Dukly nepřinesl ovoce, České Budějovice vedly už 16:23. Na první setbol pak přišlo i první střídání právě Jihostroje, na hřistě se podívali Kupilík a Šotola. Jan Štokr nakonec ukončil první set za stavu 17:25 dlouhým autem.

Razantním útokem středem zahájil kapitán Jihočechů Radek Mach druhý set. Právě kouč Jihostroje vyzkoušel jako první v druhém setu možnost challenge - blok španělského nahrávače se ukázal jako dobrý a Jihočeši šli do vedení 2:4. Tažený míč Křesťana neznamenal ukončení dramatické výměny, tu přinesl až ten samý hráč, když jednoblokem zastavil útok Štokra (7:10). Druhý set byl nesmírně vyrovnaný jak na hřišti, tak i v hledišti. Oba týmy měly na tribunách početné zastoupení fanoušků, bubny tak zněly celou kutnohorskou halou. Jihostroj táhli univerzál Šotola a blokař Todua, který skvělým blokem zvýšil na 17:20 a donutil trenéra Nekolu k druhému oddechovému času. O výšce zdejšího stropu se přesvědčil také liberecký Pietruczuk, který právě do něj vyslal míč po razantním servisu Šotoly. Ten následně sestřelil na servisu i druhého libereckého smečaře Gruta a poslal svůj tým do vedení 19:23. Po úspěšném útoku Liberce se na servis postavil Jan Štokr, který donutil kouče Jihostroje hned k dvěma timeoutům. První za stavu 20:23, druhý pak za stavu 21:23. Ačkoliv se čtyřbodové vedení Jihostroje snížilo na rozdíl jediného bodu (22:23), tak dokázali zvládnout koncovku lépe Českobudějovičtí a ujali se vedení 2:0 na sety.

Do třetího setu vstoupili lépe hráči z Podještědí - po esu Aleše Holubce to bylo už 3:0 a René Dvořák si vzal první timeout. Liberec si však i nadále udržoval tříbodové vedení. Polský nahrávač se blýskl ulívkou na druhou přes a Dukla vedla 14:12. Jihostroj sice dokázal srovnat na 14:14, Dukla se ale dokázala opět odtrhnout na dvoubodový rozdíl, tentokrát zásluhou Jana Štokra. Na to reagoval kouč Dvořák nejprve vystřídáním univerzálů, na hřiště se poprvé ve třetím setu dostal Filip Křesťan, a poté i timeoutem - to už Liberec vedl 17:14. Budějovičtí ale nic nevzdávali, naopak blok Staplese snížil stav na 17:16. Skvělý servis Štokra a následná smeč slovinského Gruta znamenaly vedení Liberce 20:17. Právě místo tohoto smečaře přišel na podání Indra, který přesným servisem na lajnu zajistil vedení 22:18 pro Duklu. Lajnu potvrdila i českobudějovická challenge, Indra vzápětí přidal další eso. Další jeho servis pak letěl zpět na stranu Liberce, což dokázal potrestat Leikep a Dukla měla možnost prvního setbolu v zápase (24:18). Ten napotřetí dokázala využít a snížila tak na 1:2.

Čtvrté dějství začalo naprosto vyrovnaně - oba týmy poctivě ztrátovaly a nikdo si tak nevypracoval náskok větší než jednobodový. To se podařilo poprvé jihočeskému celku, a to když se za stavu 10:11 prosadil středem blokař Todua. Chyba na bloku, konkrétně dotek sítě u smečaře Michálka, znamenala nejen srovnání stavu na 13:13, ale také střídání Tomáš Fily právě na úkor českobudějovického hráče. Na obou stranách hřiště byly k vidění skvělé zákroky a téměř nulová chybovost na útoku. První timeout ve čtvrtém setu přišel až za stavu 17:19, kdy si jej liberecký trenér vzal po esu Filipa Křesťana. Právě jihočeského univerzála dokázal zablokovat slovinský smečař v barvách Dukly Andrej Grut a skóre bylo srovnáno na 19:19. To a také fakt, že se na podání blížil Jan Štokr, donutilo trenéra Jihostroje k oddechovému času. Max Staples nicméně dokázal parádně odztrátovat a rázem na to si připsal také eso (19:21). Celá tisícovka fanoušků tak viděla hned další dva timeouty na obou stranách, které jen dokazovaly důležitost této koncovky (21:21). Na další srovnaný stav (22:22) snížil na bezblok Honza Štokr. Zanedlouho (23:23) přišla situace jako přes kopírák - Jan Štokr útočil na bezblok a vybojoval pro Duklu první setbol. Jihostroj jej stejně jako ty další dva dokázal odvrátit a drama tak mohlo pokračovat (27:27). Další možnost setbolu přinesl polský smečař Pietruczuk, který si následně svou plachtou připsal krásné eso a poslal zápas do tiebreaku.

O vítězi tak stejně jako loni na podzim v extralize rozhodne tiebreak. Do něj o něco lépe vstoupil právě vítěz posledního vzájemného zápasu - Jihostroj po skvělé lajně Michálka vedl 3:5. Na straně Dukly však v útoku úřadoval Jan Štokr, který nepovolil větší než dvoubodový rozdíl. Právě při něm také došlo ke změně stran (6:8). Razantní smeč si připsal budějovický univerzál Křesťan, poslal svůj tým do tříbodového vedení a donutil libereckého Nekolu k prvnímu oddechovému času. Kouč Dukly si vzal hned další, a to právě po esu Křesťana. Za stavu 8:12 přišlo na straně Jihostroj dvojstřídání nahrávač - univerzál a zpět. A právě nově příchozí Šotola hned při svém první dotyku s míčem zaznamenal aut a Dukla snížila na 10:12. Do hry se vzápětí opět vrátili Křesťan s De Amem. Za stavu 12:13 si připsal skvělý zákrok proti smeči Filipa Křesťana Jan Štokr a následně liberecký smečař Pietruczuk zablokoval právě Křesťana. Kouč Jihostroje si ale vzal challenge na dotyk sítě - ten byl videem potvrzen a Jihostroj rázem získal mečbol (12:14). Následně liberecký Pietruczuk zasmečoval do autu, trenér Nekola se sice také pokusil o challenge na dotyk sítě - ten byl ale neúspěšný a České Budějovice tak postoupily do finále.

Autor: cvf.cz