Shrnutí zápasu 21. 11. 2015

Jihočeši vyhráli i posedmé, Zlín je však obral o bod

Až v sedmém kole ztratili volejbalisté Českých Budějovic první body. Stalo se tomu tak na hřišti Zlína, se kterým dvakrát prohrávali, nakonec ale duel dokázali otočit ve svůj prospěch a zvítězili 3:2 na sety.
7. kolo, so 21. 11. 2015, 17:00
VSC Fatra Zlín
2:3
20, -16, 20, -22, -7

VSC Fatra Zlín: Barák, Uchytil, Mlčuch, Kolář, Vašíček, Navláčil - libero Obdržálek. Střídali Přikryl, Hupka a Truong. Trenér Roman Macek

VK Jihostroj České Budějovice: Habr, Fila, Michálek, Maciel, Sobotka, Mach - libero Kryštof. Střídali Červinka, Tibitanzl a Kraffer. Trenér Jan Svoboda.

Rozhodčí: Kovář - Buchar.
Čas: 121 minut.
Nejvíce bodující hráči: Kolář (19) - Maciel (25).

Úvod utkání Jihočechům nevyšel a rychle prohrávali 3:6. Pak se ale vzchopili a třemi body v řadě dokázal srovnat krok. Do prvního technického oddechového času se šlo však lépe domácím, kteří vedli 8:6. I nadále se více dařilo Zlínu, který odskočil do pětibodového vedení na 12:7. Náskok si domácí Fatra stále udržovala a Jihostroj měl problémy se přiblížit. Do druhé povinné přestávky tak šli Zlínští s vedením 16:12. Trenér Svoboda po ní sáhl ke změně a místo Filipa Habra poslal do hry Kristiána Červinku. Ani tak se ale hra hostů nezlepšila. Zlín si do koncovky prvního setu nesl vedení 20:14 a vše směřovalo k tomu, že budějčtí volejbalisté ztratí třetí set v sezoně. Pak se ale na servis postavil Michálek a rozdíl byl už jen pouze tříbodový. Domácí si nicméně výsledek prvního setu v pohodě pohlídali a ovládli ho v poměru 25:20.

Druhý set začal vyrovnaně a body se střídavě připisovaly na jednu či druhou stranu. Když už se domácí dostali do dvoubodového vedení, tak Jihostroj čtyřmi body v řadě otočil průběh druhé sady. Hostům z jihu Čech vycházel druhý set lépe a stále si udržovali tříbodové vedení. Domácí Zlín však zabral a dostal se na dostřel. A když po jednom z útoků Jihostroje skončil míč v autu, bylo vyrovnáno. V tu chvíli se ale českobudějovičtí volejbalisté znovu semkli a dokázali soupeři odskočit na 18:14. Domácí trenér sáhl po svém druhém oddechovém času. Ani to však Moravany neprobralo a ti tak druhý set prohráli vysoko 16:25.

Do třetí sady vstoupili opět lépe domácí volejbalisté. Těm naskakovaly body jak na běžícím pásu, až se z toho vyklubalo vedení 11:5. Zlín si vedení udržoval a nepouštěl Jihostroj do kontaktu. Když Maciel zkazil své podání, přišel na řadu druhý technický oddechový čas. Jihočeši v tu chvíli prohrávali 10:16. Hráčům z Českých Budějovic třetí set vůbec nevycházel, dopouštěli se spousty zbytečných chyb. Za stavu 21:15 pro domácí si vyžádal Jan Svoboda oddechový čas. Po něm si však další body připsala zlínská Fatra. A třetí set také dovedla do vítězného konce. Po vítězství 25:20 bylo zřejmé, že Jihostroj ztratí první bod v sezoně.

S jistotou toho, že Zlín je prvním týmem, který dokázala sebrat českobudějovickému týmu minimálně dva sety, začal set čtvrtý. To pomáhalo domácím v jejich výkonu a do prvního technického time-outu tak šli opět ve vedení. Fatra si drobný náskok neustále udržovala, i díky chybám hostů na servisu. S příchodem Michálka, který vystřídal Kraffera, se hra Jihočechů zlepšila především v obraně a došlo na vyrovnaný stav 15:15. K rozdílovému bodu pomohli Jihostroji sami domácí, když se provinili nečistým příjmem. Dva body náskok a stav 20:18 znamenal pro České Budějovice lepší výchozí do koncovky. Jenže úspěšný útok Koláře po čáře znamenal srovnání na 22:22. Po něm si vzal kouč Svoboda oddechový čas. Tím se mu povedlo zastavit soupeře, který po návratu na palubovku udělal dvě chyby a daroval lídrovi tabulky setbol. Ihned ho vytlučenými bloky proměnil Fila a zařídil tak tie-break.

Zbytečné chyby postavily Zlínské do nepříznivé situace. Jihočeši zkraje vedli 4:1 a trenér Macek si vzal oddechový čas. Nebyl mu ale nic platný, hosté znovu bodovali a vytvořili si pevnou půdu pod nohama. Zvrátit stav se ještě na servisu snažil Kolář, ale do té doby, než ho ze servisu dostal Maciel, snížil jen na 4:6. A pak už patřila palubovka jenom hostům. Hodně byl vidět Tomáš Fila, který nejprve navýšil na 11:5 pro České Budějovice, následně byl ve dvojbloku se Sobotkou a pomohl přidat další bod. V závěru už bylo jasné, že si Jihostroj přiveze domů další výhru. Domácí přidali jen dva úspěšné útoky a v tie-breaku prohráli 7:15. Lídr tabulky tak nadále zůstává v UNIQA volejbalové extralize neporažen.