Preview 14. 1. 2022

Jihostroj vyráží bojovat o další body do Ostravy

Do konce základní části zbývá ještě osm kol. Jihostroj čeká velký boj o první příčku a v konečném zúčtování může rozhodovat každý set. V rámci 15. kola míří Jihočeši do Ostravy. Sobotní zápas začíná v 17 hodin a sledovat ho můžete na nové platformě Volej.tv.

O soupeři: VK Ostrava

Ostrava byla příjemným překvapením minulé sezony, přes léto však spíše oslabila a v aktuálním ročníku je zatím na devátém místě. Ostravští mají po čtrnácti zápasech na kontě patnáct bodů a celkem jen čtyři vítězství. Tři výhry však získali v posledních třech zápasech a celkově bodovali dokonce ve čtyřech extraligových duelech v řadě!

Bodová série Ostravy započala v prosinci. Ve své hale svedla napínavý souboj s Ústím na Labem, ve kterém nakonec Ostrava brala bod za porážku 2:3 v tie-breaku. Následně uspěla v domácím prostředí proti favorizované Praze 3:1 a připsala si také povinné vítězství 3:0 ve Zlíně. V posledním kole hostila Ostrava v derby rivala z Beskyd, kterého porazila 3:0. Ostravany v tomto ročníku trápily koncovky zápasů, ve kterých často ztráceli vybojovaný náskok – proti Beskydům však dokázali zvrátit utkání ve svůj prospěch právě v koncovkách.

Sestava z posledního zápasu:
Polynski, Jambor, Jarosinski, Kotas, Dvořák, Fořt, libero Sobczak. Střídali: Vancl, Mazoch, Vašíček

Vzájemné zápasy

Ostrava umí Jihostroj potrápit. V lednu 2019 dokázala Ostrava vyhrát v českobudějovické Sportovní hale 3:0. Oba týmy se pak potkaly v semifinále play-off a Jihostroj už dominoval a vyhrál sérii 3:0 na zápasy. V ročníku 2019/20 nejprve Českobudějovičtí prohráli v Ostravě 0:3 a v odvetě se nadřeli na domácí vítězství 3:2. V sezoně 2020/21 Jihostroj zvítězil v Ostravě 3:2, když musel otáčet nepříznivý průběh z 0:2. Domácí zápas poté vyhráli Jihočeši 3:0.

V aktuální sezoně hrál Jihostroj s Ostravou jeden vzájemný zápas. V říjnu porazil Ostravu ve Sportovní hale hladce 3:0.

Z tábora Jihostroje

Českobudějovičtí v posledním kole s Karlovarskem přišli o dlouhou vítěznou šňůru, která trvala jedenáct zápasů. Zároveň po dvou letech prohráli domácí zápas v základní části a po třech letech prohráli doma bez jediného vyhraného setu – 0:3. Naposledy vyhrála tímto způsobem ve Sportovní hale právě Ostrava v lednu 2019. Situace na čele extraligové tabulky se tak zdramatizovala. Jihostroj má aktuálně stejně bodů jako Karlovarsko (36) a posledních osm extraligových kol tak bude ještě velmi zajímavých. Svádět se bude souboj o první místo po základní části, které znamená jistotu domácího prostředí v prvním utkání ve všech sériích play-off.

Karlovarsko průběžně vede tabulku díky lepšímu poměru setů. Zatímco České Budějovice mají poměr vítězných a prohraných setů 38:13, vedoucí Karlovarsko má bilanci 39:11. V konečném zúčtování tak může hrát roli každý vyhraný či prohraný set. Jihostroj i Karlovarsko tak do konce základní části budou chtít nejen vyhrávat za tři body, ale vítězit v ideálním případě bez ztráty setu.

Sobotní utkání bude speciální pro blokaře Jihostroje Olivera Sedláčka, který v létě přišel do Českých Budějovic po třech sezonách strávených právě v Ostravě. Nyní vůbec poprvé přijede na ostravskou palubovku v dresu soupeře.